Ana Sayfa

KARTACA SAVAŞLARI

Kartaca Savaşları, Roma İmparatorluğu ile Kartacalılar arasında gerçekleşmiştir. Kartacalılar, M.Ö. 814 yılında Filistin topraklarından, Tunus yakınlarına göç etmiş bir medeniyettir. Bu medeniyet Kartaca şehrini kurmuş ve geliştirmişlerdir. Aynı zamanda Akdeniz ticaretinde de gelişmişler ve büyük filolara sahip olmuşlardır. Birçok devlet ile de ticaret antlaşmaları yapmışlardır. Bu devletler arasında Roma İmparatorluğu’da vardır. Ancak aynı şekilde Akdeniz ticareti sebebiyle araları bozulacaktır.

Kartacalılar, M.Ö. 6. yüzyılda Akdeniz ticaretinde tek başlarına söz sahibi oldular. Karşılarında kimse yoktu. Ticaret sayesinde zenginleşiyor ve kentlerini geliştiriyorlardı. Roma İmparatorluğu’nun ticaretine de hakim olarak Roma ekonomisini ele geçiriyorlardı. Bu durum Roma İmparatorluğu için büyük tehdit oluşturuyordu. Roma İmparatorluğu, olanlara daha fazla sessiz kalmadı ve Kartacalılara savaş ilan etti.

Kartacalılar ile Roma İmparatorluğu arasında üç savaş gerçekleşti.  Bu savaşların diğer bir adı “Pön Savaşları”dır. Bu savaşlar tam olarak 118 yıl sürmüştür. İlk Savaş M.Ö. 264 yılında başlamıştır. Roma İmparatorluğu, Kartacalıların elinde bulunan Sicilya’ya sadırdı. Büyük bir savaş gerçekleşti. Kartacalıların denizde iyi olmalarına rağmen savaşı kaybettiler. Bu savaş sonrası Sicilya, Roma İmparatorluğu’nun eline geçti. Kaybetmeyi hazmedemeyen Kartacalılar savaş hazırlığına giriştiler. M.Ö. 219 yılında Roma’ya saldırdılar. Böylece İkinci Kartanca Savaşı başlamış oldu. İlk başlarda Kartacalar büyük galibiyetler alsalar da yanlış stratej ve Roma ordusuna desteğin gelmesi ile büyük kayıplar verdiler. En son savaş ise M.Ö. 146 yılında gerçekleşti. Roma İmparatorluğu, Kartacalıları tamamen ortadan kaldırmak için Kartaca Şehrine saldırdı. Romalılar, şehir yağmaladılar ve yakıp yıktılar. Kentten geriye harabesi kaldı. Kartacaların bir kısmını katlettiler. Geriye kalan kısmını ise köle olarak satmak üzere esir aldılar. Böylece Kartacalardan geriye hiçbir şey kalmadı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.