Ana Sayfa

KAS

Kas, İnsanların hareket ekmesini ve daha fazla birçok fonksiyonu gerçekleştirmesini sağlayan demetlerdir. Bilinçli veya bilinçsiz olarak her harekette kaslardan faydalanmaktayız. Kas, liflerin bir araya gelmesi sonucu oluşmaktadır. Vücudumuzun dışını, yani kemiklerimizi, kaslar tamamen sarmış vaziyettedir. Vücuda şeklini veren de kaslardır. Kaslar sayesinde yürüyebiliyor, ellerimizi kullanabiliyor, nefes alabiliyor ve kalbimiz atabiliyor. İç organlarımız da kaslı yapıdadırlar.

Vücudumuzda, yüzlerce kas vardır. Bu kasların uzunluğu yerine göre değişmektedir. Kaslar, kasılıp gevşeme özelliğine sahiptirler. Böylece yürüyebilmekte ve ağırlık kaldırabilmekteyiz. Vücudumuzda üç tip kas vardır. Bunlar düz kaslar, çizgili kaslar ve kalp kası’dır. Düz kasların diğer bir ası istemsiz kaslardır. Yani bizim istemimiz dışında hareket etmektedirler. Bu kaslara en iyi örnek bağırsak kaslarıdır. Bu kaslar sayesinde bağırsaklarımız sindirim işlemini gerçekleştirmektedir. Düz kaslar, ince ve uzun bir şekle sahiptirler.

Çizgili kasların diğer adı istemli kaslardır. Yani bu kasların kontrolü insanların elindedir. Bu kaslara sinir uzu bağlıdır. Sinirler sayesinde bizim isteğimiz kaslara iletilir. Bu kaslar da duruma göre kasılır ve gevşerler. Çizgili kaslara en iyi örnek kol kaslarımızdır. Vücudumuzda en fazla kas, çizgili kaslardır. 600’den fazla vücudumuzda çizgili kas bulunmaktadır. En sonuncu kas çeşidi ise kalp kası’dır. Kalp kası, adından da anlaşılacağı gibi kalbimizde bulunan kaslardır. Bu kaslar da bizim istemimiz dışında çalışmaktadır. Kalp kasları sayesinde, kalp kanı toplayabilmekte ve tekrardan vücuda dağıtabilmektedir. Kalp kası, iki kas türünden de özellikler taşımaktadır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.