Ana Sayfa

KAUÇUĞUN TARİHÇESİ

Kauçuk, iki şekilde üretilmektedir. Bunlardan birisi doğal kauçuk, ikincisi ise yapay kauçuktur. Doğal kauçuk, ağaçtan elde edilen sıvı ile üretilmektedir. Yapay kauçuk ise petrol kullanılarak elde edilir. İnsanlar ilk önce doğal kauçuk yapmaya başladılar. Milattan önce yaşamış uygarlıklardan biri olan Mayalar doğal kauçuğu üretebiliyorlardı. 18. yüzyılda Afrika’da, insanlar kauçuktan malzemeler yapıyorlardı. Avrupalı denizciler, sayehatları sırasında bu ürünleri görmüşler ve İncelemişlerdir. Afrikalılar, kauçukta o kadar ileri gittiler ki ayakkabılarını ve toplarını bile kauçuktan yapıyorlardı.

1736 yılında Avrupa’ya ilk kauçuk geldi. Kauçuğu özelliklerini gören bilim adamları, kauçuktan ürünler elde etme çabası içerisine girdiler. Uzun çalışmalar sonucu 18. yüzyılın sonuna doğru kauçuktan birçok ürün elde ettiler. Ancak kauçuğun elde edildiği ağaç o zamanlarda Avrupa’da bulunmadığı için kauçuk üretimi çok maliyetli oluyordu. Aynı zamanda doğal kauçuğun üretimi talebi karşılayamıyordu. Ağaçlardan elde edilen lateks, birçok işlemden geçirilerek kauçuk haline getiriliyordu. Her ağaçtan ortalama 150 gram lateks çıkarılıyordu. Kauçuğun, Avrupa’dan alınması da Avrupalı Devletlerin ithalatını arttırıyordu.

Sanayi hızla gelişiyor, talep katlanarak artıyordu. 19. yüzyılda kauçuk, hayatın her yerine girdi. Yapay kauçuğun ortaya çıkması ve gelişmesini savaşlar sağladı. Birinci ve ikinci Dünya Savaşları sırasında kauçuksuz kalan devletler, yapay kauçuk yapmak çalışmalarına başladılar. Burada en büyük rol ABD’ye aittir. Çünkü İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya, Asya’da bulunan ve doğal kauçuk üretilen yerleri işgal etti. ABD, savaş araçlarına lastik için kauçuk bulamadı. İlk yapay kauçuk 1933 yılında satışa sunuldu. Yapay kauçuk üretimi giderek arttı. 1960 yılına gelindiğinde doğal kauçuk üretimi ile yapay kauçuk üretimi eşitti. Günümüzde yapay kauçuk üretimi, doğal kauçuk üretiminden açık ara daha fazladır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.