Ana Sayfa

KAYAK

Kayak, insanların batmadan kar üstünde yaptıkları bir spordur. Kara batmamak için bazı malzemeleri kullanmaları gerekmektedir. Özellikle kışları yapılan bir spordur. Ancak 12 ay boyunca karın kalkmadığı dağlarda da bu spor yapılabilmektedir. Kayak için özel pist lazımdır. Kayağın tarihi milattan öncelere kadar uzanmaktadır. Orta Asya’da bulunan kalıntılar, insanların milattan önce de kayak yaptıklarını kanıtlamaktadır.

15. yüzyılda bazı devletler, daha hızlı gitmelerine olanak verdiği için savaşlarda da kayağı kullanmışlardır. Tabi ki kayağın spor haline gelmesi 20. yüzyılda gerçekleşmiştir. Yaygınlaşması da aynı şekilde bu dönemde gerçekleşmiştir. Kayağın ana yurdu Norveç olarak gösterilmektedir. Türkler de eski zamanlardan beri kayak yapmaktadırlar.

Özellikle kayak malzemeleri kar üzerinde batmadan yürüyebilmek için kullanırlardı. Bu tarih ta M.Ö. 4000’lere kadar uzanmaktadır. Türkiye’de kayak sporunun yaygınlaşması 1939 yılından sonra gerçekleşmiştir. 1939 yılında Dağcılık ve Kış Sporları Federasyonu kurulmuştur. 1940 yılından sonra ise Türkiye’de uluslar arası kayak yarışmaları yapılmaya başlanmıştır. Günümüzde bu yarışların sayısı artmış ve aynı şekilde profesyonel kayakçıların sayısı da artmıştır.

Kayak sporunun en önemli malzemesi kayağa ihtiyaç vardır. Kayağın uzunluğu ve genişliği sporcuya göre değişmektedir. Bütün kayakların ön kısmı yukarı doğru eğime sahiptir. Bu özelliği kayağı daha sağlam yapmaktadır. Kayakta bazı hareketler vardır. Bunlar kuzey kombine, free ride, half pipe ve kayaklama atlama gibi hareketlerdir. Yarışmalarda yapılan her hareketin bir puanı vardır. Yarışmalarda en çok puanı alan birinci olmaktadır. Kayak sporunun da kendisine has kuralları vardır.

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.