Ana Sayfa

KAZABLANKA ŞEHRİ

Kazablanka Şehri, Fas’ın en büyük kentidir. Aynı zamanda ülkenin en büyük limanı da bu şehirde bulunmaktadır. Bu liman dünyanın da en önemli limanlarından biridir. Fas’ın batısında ve Atlas Okyanusu’nun kıyısında yer almaktadır. 4 milyondan fazla nüfusa sahiptir. Ülkenin en gelişmiş ve modern şehirlerinden biridir.

Fas’ın, ekonomik ve iş merkezidir. Kazablanka’da, tarihi yerler ile modern yerler iç içedir. Dünyanın en büyük ikinci camisi de bu şehirde bulunmaktadır. Dinini özgürce yaşayan insanların bulunduğu gibi bazı insanlar da özgürce gece hayatı yaşayabilmektedir. Şehir, geniş plajlara sahiptir. Şehirdeki en düşük sıcaklık 12 derece, en yüksek sıcaklık ise 35 derecedir. Kazablanka, turistleri çekmek için elinden geleni yapmaktadır.

Kazablanka şehrinin yerinde 13. yüzyılda küçük bir köy vardı. Köy halkı geçimini balıkçılık ile sağlıyordu. Korsanlar bu köyü ele geçirdiler ve merkez haline getirdiler. Bu korsanlar hem ülkenin, hem de etrafındaki bölgenin ticaretine zarar veriyordu. Bu zarardan en çok etkilenenlerden biri de Portekizliler idi. 15. yüzyılda Portekizliler, şehirdeki korsanları ortadan kaldırdılar ve bölgeyi de ele geçirdiler. Burada yeni bir şehir kurdular. Yeni kurulan şehir hızla kalkındı. Ancak 1755 yılında meydana gelen deprem şehrin büyük zarar görmesine neden oldu. Bu depremden sonra şehir tamamen boşaldı. 200 yıla yakın şehir boş durduktan sonra devlet, şehri tekrardan canlandırma girişimine başladı. 1907 yılında şehir, Fransa’nın işgaline uğradı. Şehirdeki liman, sadece şehrin değil, ülkenin de ticaretinin gelişmesini sağladı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.