Ana Sayfa

KEÇE

Keçe, sıkıştırılmış yündür. Dokumayı gerektirmediği için kumaşlar arasında üretilmesi en kolay olanı keçedir. Keçe; halıdan yastığa, mobilyadan dekorasyon ürünlerine kadar her alanda kullanılmaktadır. Keçenin yazın serin, kışın ise sıcak tutma özelliği vardır. Bu sebeple bazı yerlerde evlerin çatı kısımlarına ısı yalıtımı olarak serilmektedir.

Keçenin ne zaman ve kim tarafından bulunduğu bilinmemektedir. Ancak Asya’da ortaya çıktığı bilinmektedir. Özellikle Orta Asya’da yaşayan göçebe Türkler yaşamlarının birçok yerinde keçeyi kullanmışlardır. Bunun sebebi de dayanıklı ve hafif olmasıdır. Avrupa’ya keçenin yayılması Haçlı Seferleri ile gerçekleşmiştir. Savaş için Anadolu’ya gelen Avrupalılar, özellikle Müslüman Türkler’den keçeyi öğrenmişler ve bunu Avrupa’ya taşımışlardır.

Keçe üretiminde birçok teknik kullanılmaktadır. İlk zamanlarında hayvan yünü ıslatılır ve içine biraz da sabun katılırdı. Daha sonra yüne uzun süre basınç uygulanarak birbirine kenetlenmesi sağlanır. Suyu kuruyunca ortaya keçe çıkardı. Zamanla keçe çeşitleri çıktı. Bu da farklı üretim teknikleri gerektirdi. Günümüzde yeni teknikler çıkmaya devam ediyor. Keçe üretme işlemini makineler hızlı bir şekilde yapmaktadır.

 

 

BENZER YAZILAR  SEYFEDDİN KUTUZ NE ZAMAN TAHTTAN İNDİRİLDİ?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.