Ana Sayfa

KELER

Keler, kertenkeleye benzeyen bir canlıdır. Kertenkeleden daha tombul görünümüe sahiptirler. Sürüngendir. 2 santim olan tür de vardır, 4 metreye yaklaşan da vardır. Kertenkele ailesinin Sauria takımına mensuptur. Bacak sayıları türüne göre değişmektedir. İki bacaklı veya dört bacaklı olanları vardır. Bazı türlerinde ise hiç bacak yoktur. Yılan gibi sürünmektedirler. Binden fazla türü vardır.

Derileri pullarla kaplıdır. Uzun kuyruğa sahiptirler. Aynı kertenkele gibi kuyrukları koptuğu zaman yerine yeni kuyruk çıkar. Bu kuyruğun çıkması en fazla 10 gün sürer. Aynı zamanda bir yerde sıkışırlarsa da kuyruklarını kendileri bırakırlar. Keskin tırnaklara da sahiptir. Bu tırnakları sayesinde dik duvarlara tırmanabilirler.

Yükseğe sıçrayabilir ve havada süzülerek gidebilirler. Kelerlerin yavrulama şekilleri de değişkendir. Bazı türleri yumurtlarken, bazı türleri doğurmaktadırlar.  Her seferin 15 ile 25 arasında yavru doğururlar. Yavru doğduktan sonra ailesinden ayrılır. Kendi başının çaresine bakmaya çalışır. Dünyanın her yerinde yaşarlar. Türkiye’de de yaşayan türler vardır. Genellikle kayalıkların altında yaşarlar. Çoğu türü zararsızdır. Ancak birkaç türü zehirlidir. Ancak bu türler ülkemizde yaşamamaktadır.

BENZER YAZILAR  İslamiyetin Doğuşu ve Yayılışı

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.