Ana Sayfa

KELOĞLAN

Keloğlan, Türk mitolojisinde adı geçen bir masal kahramanıdır. Masal kahramanları arasında en ünlü olandır.Çalışmayı hiç sevmeyen ve kurnaz bir çocuktur. Zeki ve hazırcevaptır. Kısa boylu ve keldir. Adını da kel olmasından almaktadır. Masalları sayesinde halkın zekasını kazanmıştır. Keloğlan, yanında bir çıkını ile gezer. Türkiye’nin dışında İran, Azerbaycan, ve Rusya gibi ülkelerde de masalları bilinmektedir.

Keloğlan’ın başından geçen olaylara da “Keloğlan Masalları” denilmektedir. Bütün masallarda Keloğlan, gariban bir çocuktur. Keloğlan, genç yaşlarda iken babasını kaybetmiş ve annesi ile bir başına kalmıştır. Her masalda başını bir belaya sokar, ancak hep en sonunda kazanan Keloğlan olur. Masallarda Keloğlan her zaman mutludur.

Keloğlan masalları, dizilere ve filmlere konu olmuştur. Filmlerinin çoğunda bir padişah kızına talip olmakta ve padişah da yarışma düzenlemektedir. Yarışmaların hepsini kurnazlığı sayesinde kazanır ve padişahın kızını alır. Günümüzde çizgi filmi de yapılmıştır. Bu çizgi film sayesinde çocuklar tarafından sevilmiştir.

BENZER YAZILAR  Abdülhak Hamit Tarhan Şiirleri

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.