Ana Sayfa

KENNETH KAUNDA

Kenneth David Kaunda, 28 Haziran 1924 tarihinde Zambiya’nın Chinsali şehrinde dünyaya gelmiştir. Zambiya’nın ilk Cumhurbaşkanıdır. Aynı zamanda öğretmenlik de yapmıştır. Kaunda’nın doğduğu dönemde Zambiya henüz bağımsızlığına kavuşamamış ve uzun yıllardır İngiltere’nin sömürgesi halindeydi. Kaunda’nın hem babası, hem de annesi öğretmendi. Aynı şekilde kendisi de öğretmen olmuştur.

Kaunda’da, herkes gibi Zambiya’nın bağımsız olmasını istiyordu. Bunun için Afrika Ulusal Kongresi’ne katıldı. Bu grup Zambiya halkını örgütlüyor ve isyanlar çıkarıyordu. 1955 yılında grup içi faaliyetlerinden dolayı Kaunda, tutuklandı. Aynı zamanda Afrika Ulusal Kongresi de kapatıldı. Kendisi bir örgüt kurmak istiyordu. Hapiste olduğu müddet boyunca örgütün tasarısını yaptı. Hapisten çıktıktan sonra da Zambiya Afrika Ulusal Kongresi’ni kurdu. Ancak bu örgüt yüzünden de başı belaya girdi ve tekrardan İngilizler tarafından tutuklandı. Aynı şekilde örgütü de kapatıldı.

Olanlara rağmen Kaunda, Zambiya’nın bağımsızlık fikrinden hiçbir zaman  vazgeçmedi. Hapisten çıktıktan sonra 1960 yılında Birleşik Ulusal Bağımsızlık Partisi’nin başkanı oldu. Zambiya, 1960 yılında İngiltere’nin ülkeden çekilmesi ile bağımsız hale geldi. Kaunda’nın çabası ile siyasi örgütlenme tamamlandı. 1964 yılında Kenneth David Kaunda, Zambiya’nın ilk Cumhurbaşkanı oldu. Cumhuriyet rejimi kurulmuştu. Ancak Kaunda, 1972 yılında ülkede bulunan bütün partileri kapatarak kontrolü tamamen eline aldı. İlerleyen yıllarda 6 kez Cumhurbaşkanı seçildi. Aynı zamanda Kaunda’ya darbe girişimleri gerçekleşti. Ancak Kaunda, bu girişimlerin üstesinden gelmeyi başardı. 1991 yılına kadar Zambiya’nın Cumhurbaşkanı oldu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.