Ana Sayfa

KONFEDERASYON NEDİR?

Konfederasyon, iki veya daha fazla devletin bağımsızlıklarını korumak şartıyla bir nevi birleşmeleridir. Konfederasyonda amaç, ortak hareket etmektir. Bu da ülkelerin askeri ve ekonomik olarak birleşmesi sonucu olur. Ülkeler, sınırlarını birleştirirler. Konfederasyona üye ülkeler arasında geçiş serbest olur. Aynı şekilde ticaret de serbest olur.

Çoğu konfederasyon üyeleri aynı para birimini kullanırlar. Buna en iyi örnek Avrupa Birliği’dir. Avrupa Birliği üyeleri aynı para birimini, yani Euro’yu kullanırlar. Ülkeler arası geçiş serbesttir ve birbirleri ile ticaretleri de gelişmiştir. Askeri anlamda bir birliktelik vardır. Ortak hareket ederler ve hep birlikte karar verirler. Birbirlerine ekonomik destekler verirler. En son Avrupa Birliği ülkeleri, ekonomik krizde olan Yunanistan’a maddi yardım yapmışlardı.

Konfederasyona bir örnek de Senegambiya Konfederasyonu örnek verilebilir. Bu konfederasyon 1982 yılında Senegal ve Gambiya arasında kurulmuştur. İki ülke de aynı dili ve para birimini kullanmışlardır. Elbette konfederasyonun faydası da vardır. İki ülkenin bu süreçte ticaretleri çok gelişmiştir.

Konfederasyona giriş ve çıkışlar olabilmektedir. Yakın bir zamanda Avrupa Birliği’nden İngiltere ayrılmıştı. Konfederasyon içerisinde güçlü olan devlet daha fazla söz sahibi olabilmektedir. Örneğin Almanya’nın, Avrupa Birliği’nde daha fazla sözünün geçtiği gibi. Bir diğer örnek ise Senegambiya Konfederasyonu’nda Senegal’in sözünün daha fazla geçmesidir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.