Ana Sayfa

KONSTANTİNOS KAVAFİS

Konstantinos Kavafis, 1863 yılında Mısır’ın İskenderiye şehrinde dünyaya gelmiştir. Dünyaca ünlü şairdir. Babası Pedro Kavafis, annesi ise Harikleya  Fotiyadi’dir. Ailesi İstanbullu ve Rum asıllıdır. Aynı zamanda ailesi, varlıklıydı. Henüz Konstantinos doğmadan önce ailesi, İstanbul’dan İskenderiye’ye göç etmişlerdir. 1870 yılında babasını kaybetti. 1872 yılında annesi ile İngiltere’ye taşındı. Eğitim hayatına burada devam etti.

Babasından kalma bir aile şirketi vardı. Bu şirketi kardeşleri ile beraber yönetemediler ve 1880 yılına doğru şirket battı. Henüz o zamanlar 15-16 yaşlarında olan Kavafis, İskenderiye’ye dönmekten başka bir çare bulamadı ve 1880 yılında İskenderiye’ye döndü.

İskenderiye’de de fazla süre durmadı. İngiltere, Mısır’ı işgal etmişti. Bunun üzerine 1882 yılında İstanbul’a geldi. 1885 yılına kadar İstanbul’da kaldıktan sonra tekrardan İskenderiye’ye döndü. 1892 yılında Su İşleri Dairesinde çalışmaya başladı. 30 yıl boyunca burada çalıştı. Aynı zamanda İskenderiye Borsası’nda simsar olarak çalıştı. Hayatının neredeyse tamamı İskenderiye’de geçmiştir.

Yunan tarihine çok meraklıydı. İstanbul’da bulunduğu zaman boyunca Bizans tarihini inceledi. Şiirlerinin tamamı günümüze kadar gelememiştir. Kendisine özgü şiir anlayışı geliştirmiştir. İlk şiirini 1903 yılında yayınlamıştır. Ömrünün son zamanlarını yalnız geçirmiştir. Kanser hastalığına yakalandı. Konstantinos Kavafis, 29 Nisan 1933 tarihinde doğduğu şehir İskenderiye’de hayatını kaybetti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.