Ana Sayfa

KORONAVİRÜS ABD EKONOMİSİNİ ÇOK KÖTÜ VURDU!

Koronavirüs, Çin’de çıkmasına rağmen en çok ABD’yi vurdu. Dünyada en fazla vaka ve ölü ABD’de bulunuyor. ABD’deki vaka sayısı 1292879, ölü sayısı ise 76942 oldu. Ülkede tam bir kaos ortamı hakim. ABD, virüsün kontrolünü kaçırmış durumda. İnsanlar hem marketleri hem de silah dükkanlarını yağma etmiş durumda.

Ekonomisi de çok kötü bir şekilde etkiledi. Devlet 2 trilyon dolar destek sunsa da halen ekonomiyi düzeltemiyor. Şirketler kendilerini ayakta tutmanın çaresine bakıyorlar. Bunun için de işçi çıkarmaya başladılar. ABD’de son 3 haftada 6 milyon insan işsizlik maaşı için başvurdu. Son 7 haftada ise 33 milyonu aştı.

En çok etkilenenlerden biri de petrol üretimi oldu. Petrole olan üretimin ciddi bir şekilde durması üretimi azalttığı gibi fiyatların da ciddi bir şekilde düşmesine neden oldu. Günlük petrol üretimi 13,1 milyon varilden 11,9 milyon varile geriledi. Brent petrolün varil fiyatı 115 dolardan 30 dolara kadar düştü. Bu da şirketlerin zarar etmelerine neden oldu. Şirketlerin ettikleri zarar milyar dolarları buluyor. ABD ekonomisinin yıl bazında daralması bekleniyor.

 

Kaynak: AA

BENZER YAZILAR  ABDÜLFETTAH İSMİNİN ANLAMI NEDİR?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.