Ana Sayfa

KORONAVİRÜSÜN AZALMASINA SICAKLARIN ETKİSİ VAR MI?

Koronavirüs dünya genelinde hızla yayılıyor. Dünyadaki toplam vaka sayısı 2 milyon 300 bini aşmış durumda. Ölü sayısı ise 160 bin civarındadır. Sevindirici haber ise iyileşen insan sayısı 600 bine yaklaştı. Virüsün en çok olduğu ülke diğer ülkeler ile karılaştırılamayacak derecede fark olan ABD’dir.

Virüsün henüz Türkiye’ye gelmediği zamanlardan beri tartışılan konulardan biri de “Sıcaklıkların artması ile virüs ortadan kalkar mı?”. Birçok tartışmaya konu olan bu soruda doktorlar ikiye ayrılmış durumdalar. Bir kısmı virüsün yüksek sıcaklıklara dayanabileceği yönünde, diğer kısım da virüsün sıcaklıklara dayanamayacağı yönünde açıklamalar yapmaktadırlar. Özellikle ilk zamanlarda çoğu doktor virüsün Nisan ayında ortadan kalkacağını söylemelerine rağmen halen yayılmaya devam etmesi insanları tekrardan düşünmeye sevk etti.

Virüs hakkında bilinmeyen çok şey vardır. Sıcaklıklara dayanıp dayanmadığı da bu bilinmeyenlerden biridir. Bu konuda henüz kesin bilgiler olmasa da sıcaklıkların artması ile çoğu ülkedeki yayılma hızının azalması bu soruya “Sıcaklıklar, virüse karşı etkili oluyor.” cevabını verme ihtimalini artırıyor. Özellikle sıcak ve nemli ülkelerde virüsün yayılma hızının düşük olması bu cevabı daha da destekler niteliktedir.

BENZER YAZILAR  BAYTAŞ İSMİNİN ANLAMI NEDİR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.