Ana Sayfa

KOSOVA SAVAŞI

Kosova Savaşı, 1389 yılında yapılmıştır. Osmanlı Devleti ile Sırpların etrafında toplanan Arnavutluk, Bosna, Macaristan ve Hırvatistan devletleri arasında olmuştur. Osmanlı Devleti’ni, Balkanlarda istemeyen Sırbistan ittifak arayışına girdi. Sırplar ile aynı düşüncede olan dört devlet ile ittifak oluşturdular. Bu dönemde Osmanlı Devleti’nin tahtında 1. Murat oturuyordu.

1. Murat, düşman devletlerin ittifak devletlerinin ittifak oluşturduklarını öğrendiği zaman hemen asker toplamaya başladı. Düşman orduları, Osmanlı’ya ait olan bazı kaleleri ele geçirdi. Bunun üzerine Osmanlı ordusu harekete geçti. Osmanlı ordusu, ittifak yapan devletlerin ordusunu yenmeyi başardı ve bazı komutanları da esir aldı. Osmanlı ordusunu durduramayacağını anlayan Sırplar teslim oldular. İşgal ettikleri kaleleri teslim edeceklerinin sözünü verdiler. Bu söze itimat eden Osmanlı Devleti, eline geçen esirleri serbest bıraktı. Komutanların serbest bırakılmasına rağmen Sırplar kaleleri teslim etmedi.

Düşmanın sözünü tutmaması üzerine 1. Murat bir kez daha düşman birliklerinin üzerine yürüdü. İki ordu 15 Haziran 1389 tarihinde Kosova Ovasında çarpıştı. Savaş çok çetin geçti. Hem Osmanlı hem de Sırpların etrafında toplanan devletler büyük kayıplara uğradı. Savaş esnasında Sultan Murat’a komplo kurdular ve 1. Murat’ı şehit ettiler. Sultan Murat’ın şehit olduğunu gören Osmanlı askerleri dağılmaya başlamadığını gören 1. Murat’ın oğlu Yıldırım Bayezid kontrolü eline aldı. Yaptığı taktikler sonucunda düşman ordusunu mağlup etmeyi başardı. Savaşı Osmanlı Devleti’nin kazanmasına rağmen günümüz Sırbistan Devleti, Kosova Savaşını çarpıtmakta ve kendisi kazanmış gibi göstermektedir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.