Ana Sayfa

KRİSTOF KOLOMB

Kristof Kolomb, 1 Ocak 1436 tarihinde İtalya’nın Cenova şehrinde doğmuştur. Ünlü denizci ve kaşiftir. Asıl adı Christovao Colombo’dur. Babası Domenico Colombo, annesi ise Susanna Fontanan Rossa’dır. Hayatı denizlerde geçmiştir. Seyahat etmeyi çok seviyordu ve sürekli de seyahat ediyordu. 1479 yılında Filipa Monis Perestrelo ile evlendi. Diego Colomb adında bir oğlu oldu.

Kolomb, sürekli batıya gidilerek Hindistan’a ulaşılacağına inanıyordu. Bunu da kanıtlamak istiyordu. Kanıtlayabilmesinin tek bir yolu vardı, o da sürekli batıya gitmekti. Bu düşünceye inanılmasının sebebi o zamanlar henüz Amerika Kıta’sı bilinmiyordu. Bu sebeple Hindistan ile Avrupa arasında sadece okyanus olduğu sanılıyordu.

Kolomb, bu yolculuk için çok hazırlık yapması gerektiğini biliyordu. Elbette bolca miktarda paraya da ihtiyacı vardı. İlk önce Hindistan’a nasıl gideceğini, hangi yolları kullanabileceğini ve ne kadar mesafe katetmesi gerektiğini araştırdı. Hesaplamalar yaptı. Ancak hesapları yanlış çıktı. Kendisine ekonomik destek sağlayacak birisi de lazımdı. Bu denli parayı bulmak kolay değildi. Destek sağlayacak kişi ayrıca Kolomb’a, gemi ve mürettebat da vermeliydi. Kolomb, arayış içine girdi. Bir kaç devlete düşüncesini söylemiş, ancak bütün devletler tarafından reddedilmişti. En son İspanya’ya gitti. Kraliçe’ye düşüncesini anlattı. Kraliçe ona istediği bütün desteği sağlayacağını söyledi. Böylece önündeki bütün engelleri aşmış oldu.

Bütün hazırlıklar yapıldıktan sonra 3 Ağustos 1492 tarihide yolculuk başladı. Bir süre sonra Amerika Kıtası’na ulaştılar. Ancak Kolomb burayı Hindistan sandı. Bir çok yeri keşfettikten sonra geri İspanya’ya geldi. Bu yolculuktan sonra iki defa daha Amerika Kıtası’na seyehat eden Kolomb, Güney Amerika’ya kadar ilerledi ve keşfettiği yerlerin haritalarını çizdi. İspanya’nın, Amerika Kıtası’nda bir koloni kurmasına da yardım etti. Kolomb, bir kez daha seyahat etmek istiyordu. Ancak İspanya, yaptığı yardımları kesmişti. Başka bir yardım daha bulamadı ve isteğini gerçekleştiremedi. 29 Mayıs 1506’da İspanya’da hayatını kaybetti. Öldüğünde halen yeni bir kıta keşfettiğini bilmiyordu. Yeni bir kıta keşfettiği, öldükten uzun bir süre sonra anlaşıldı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.