Ana Sayfa

KÜRESEL ISINMA NEDENLERİ

Küresel Isınma, dünyanın ortalama sıcaklığının artmasıdır. Bu sıcaklığın artmasının birçok nedeni vardır. Küresel ısınmanın nedenleri ikiye ayrılmaktadır. Bunlar doğal nedenler ve yapay nedenlerdir. Doğal nedenlerin başında Güneş gelmektedir. Güneşten gelen zararlı ışınları ozon tabakası engellemektedir. Ancak ozon tabakasının incelmesi nedeniyle bu zararlı gazların girişi artmaktadır. Bu da Dünyanın ısınmasına neden olmaktadır. Diğer bir doğal neden ise Dünyanın hareketleridir.

Doğal nedenler uzun yıllar sonucu gerçekleşmektedir. Ancak yapay nedenler bu oluşumu hızlandırmaktadır. Yapay nedenlerin başında insanların yaptıkları oluşumlar gelmektedir. Özellikle fosil yakıtların kullanımı sırasında oksijen yakılarak karbondioksit ortaya çıkmaktadır. Bu karbondioksit ise sıcaklıkların artmasına neden olmaktadır.

Küresel ısınmada büyük payı olan diğer bir neden ise Kloroflorokarbon gazlarıdır. Bu tür gazlar, sprey boya ve deodorant  gibi ürünlerden ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde bu gazlar da Dünyanın ısınmasını tetiklemektedir. Eğer bu olaylara engel olmaz isek küresel ısınmanın sonuçları dünyadaki bütün canlıları etkileyecek. Etkilemeye başladı bile.

BENZER YAZILAR  Gülten Akın Şiirleri

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.