Ana Sayfa

KÜRESEL ISINMA

Küresel ısınma, kısaca Dünyanın ısınması olarak söylenebilir. Detaylı şekilde ise insanların neden olduğu sera gazlarının etkisiyle karanın, havanın ve denizlerin ısınması olarak söylenebilir. Tabiki de küresel ısınmada sadece insanlar suçlanamaz. Dünya sürekli değişmektedir. Ancak bu değişim yavaş bir şekilde gerçekleşmektedir.  İnsanlar, bu değişimi hızlandırmaktadır. Günümüze kadar çok fazla gündem olmuyordu. Ancak son dönemlerde küresel ısınmanın etkilerinin daha bariz bir şekilde görünmesi nedeniyle artık gündemden inmez duruma geldi. Ancak yine de küresel ısınmaya karşı yapılanlar yeterli duruma gelmemiştir.

Küresel ısınmanın birçok oluşma nedeni vardır. Bunların başında ozon tabakasının incelmesi gelmektedir. Ozon tabakası, güneşten gelen zararlı ışınların Dünyaya gelmesini engellemektedir. Bu tabakanın incelmesi Dünyaya giren zararlı ışınların da miktarını artırmaktadır. Küresel ısınmaya insanların da etkisi çok büyüktür. Çünkü insanlar sürekli tüketmektedir. Tüketmek için de üretmeleri gerekiyor. Üretim aşamasında özellikle havaya çok fazla karbondioksit salınımı olmaktadır. Karbondioksidin artması dünyanın ısınmasına neden olmaktadır. İnsanların, Dünyanın ciğerleri konumunda olan ağaçları hızla kesmeleri sonucu oksijen seviyesi de azalmaktadır. İnsanların nefes alıp vermeleri dahi küresel ısınmaya neden olmaktadır. Çünkü günümüzde insan nüfusu 8 milyara yaklaşmış durumdadır. Küresel ısınmanın nedenlerine daha onlarca neden yazılabilir.

Küresel ısınmanın, Dünya için çok fazla olumsuz sonuçları vardır. Olumsuz yönlerinin birisi sıcaklığın artmasıdır. Son 15 yılın Dünya sıcaklık ortalamalarına bakıldığı zaman yeni sıcaklık rekorları kırıldığı görülmektedir. Her geçen yıl bir önceki yıldan daha sıcak olmaktadır. Atmosferdeki karbondioksit oranı rekor seviyelere çıkmıştır. Eğer küresel ısınma durdurulamazsa önümüzdeki yüz yıl içerisinde Dünyanın sıcaklığı 5 C derece artabileceği öngörülüyor. Dünyanın ısınması sonucu kutuplar eriyecek. Eriyen buzullar nedeniyle su seviyesi yükselecek. Bunun sonucu özellikle Büyük Okyanusta bulunan devletlerin birçoğu sular altında kalacak. Sıcaklıkların artması iklim değişikliklerine de neden olmaktadır. Su kaynaklarının da hızla tükenmesi sonucu kuraklıklar artacaktır. Aynı şekilde küresel ısınmanın sonuçlarına da onlarca madde yazılabilir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.