Ana Sayfa

KÜRESEL ISINMANIN SONUÇLARI

Küresel ısınma, Dünyanın ısınması olarak söylenebilir. Dünyada doğal bir denge vardır. Bu dengede bir değişimin olması daha bir çok değişimi beraberinde getirmektedir. Dünya doğal ve yapay nedenlerden dolayı gittikçe ısınmaktadır. Eğer ısınma böyle giderse olacaklar hiç de iyi değil.

Olacaklar hakkında birçok senaryo vardır. Bazı senaryolar ılımlı iken bazı senaryolar ise çok kötü yöndedir. Ancak hepsinde de sonuçlar aynıdır. Bu ısınmadan bütün canlılar etkilenecek. Eğer küresel ısınma böyle devam ederse Dünyanın sıcaklık ortalaması en az 1,5 derece ile 5 derece arası artacağı öngörülmektedir. Tabiki de sıcaklığın artması bazı sorunları da beraberinde getirecektir. Bu sorunların başında kutupların erimesi gelmektedir. Buzların erime hızı gün geçtikçe artmaktadır. Buzullar eridikçe su seviyesi de artacak. Deniz seviyesinin yükselmesi demek onlarca devletin sular altında kalacağı demektir. Böylece insanlar göç etmeye başlayacaklar ve dünyadaki mülteci sayısı artacak.

Dünyanın ısınması sonucu iklim değişiklikleri meydana gelecek. Çöller, daha da kuraklaşacak. Seller artacak. Suyun daha çok tüketimi ve buharlaşmanın artması neticesinde su kaynakları azalacak. İnsanlar kuraklık çekecekler. Günümüzde milyonlarca insan her gün kuraklık sıkıntısı ile başetmektedir. Bu rakamın artması demek ölüm oranlarının da artması demektir. Aynı zamanda hayvanların nesilleri de bir bir tükenecektir. Günümüzde tükenen nesilleri görmekteyiz. Sıcaklığın artması sonucu doğru orantılı olarak yangınlar da artacak. Ağaçlar, küresel ısınmaya karşı en büyük enggellerden biridir. Ormanların tek tek yok olması demek ısınmanın daha da hızlı bir şekilde artması demektir.

Categories: Ana Sayfa

Tagged as:

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.