Ana Sayfa

KUYUMCU USTASINDAN BİN SOPA YİYEN ŞEHZADE (OSMANLI HİKAYELERİ)

Kanuni Sultan Süleyman, şehzadeliğinde kuyumcu­luğu öğrenmesi için babası tarafından İstanbul’un en meşhur kuyumcu ustası olan Kostantin’in yanına çırak olarak verilmişti. Belirli saatlerde ustasının yanına gider ve çıraklık yapardı.

Henüz tecrübesiz olduğu ilk günlerinde ustasını kızdırmış ve Kostantin Usta yemin ederek Şehzade Süleyman’a: Eğer şu işleri iyi çıkarmazsan sana bin değnek vu­racağım. diyerek yemin etmişti.

Şehzade Süleyman da bunu annesi Hafsa Sultan’a anlatmıştı. Validesi, Kostan­tin Ustayı çağırarak, oğlunu affetmesini rica edip kendi­sine ihsanda bulunmuştu. Kostantin Usta ise, aldığı al­tınları, Şehzade Süleyman’a vererek: Al bunları, eritip beş yüz tel çubuk haline getir! de­di.

Şehzade Süleyman söylenileni yaptı ve ustasına ver­di. Kostantin usta onu dövmek için yemin etmişti ve bu­nu bir şekilde yerine getirmek istiyordu. Şehzade Süley­man’ı falakaya yatırdı ve elindeki beş yüz altın çubukla ayaklarına iki sefer vurdu. Bu suretle yeminini iki sefer vurduğu beş yüz çubukla yerine getirmiş oldu.

OSMANLI HİKAYELERİ

BENZER YAZILAR  AĞZINDA BAKLA ISLANMAMAK DEYİMİNİN ANLAMI

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.