Ana Sayfa

KUZGUN ACAR

Kuzun Acar, 28 Şubat 1928 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Asıl adı Abdülahet Kuzgun Çetin Acar’dır. Ünlü heykeltıraştır. Babası Nazmi Acar, annesi ise Ayşe Zehra Hanımdır. Annesi ile babası, Acar henüz  yaşındayken ayrılmışlardır. Babası, Kuzgun Acar’ı istemiyordu. Uzun yıllar da kendi nüfusu üzerine geçirmemiştir. Daha sonraları da ilgi göstermemiştir. Acar’ı yetiştiren annesi olmuştur.

Annesi yaşamlarını devam ettirebilmek için çeşitli işlerde çalıştı. Bizzat kendisi de çeşitli işlerde çalıştı. Bizzat kendisi hangi işlerde çalıştığını söylemiştir. İlkokul ve ortaokul hayatını İstanbul’da tamamladı. Daha sonra İstanbul 1. Ticaret Lisesi’ne geçti. Öğrencilik hayatı esnasında sanata yöneldi. Ancak o zamanlar aklında sanatçı olmak yoktu. Lise yılları sırasında babasının yardımıyla bir imarethane açtı. Ancak kısa bir sürede bu imarethane battı.

1948 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü’ne kaydoldu. Öğrencilik hayatını 1953 yılında tamamladı. Kuzgun Acar, eğitim hayatı esnasında kendini geliştirmişti. İlk sergisini mezun olmadan önce açmıştı. Ancak o zamanlar ünlü değildi. 1955 yılında Münire Abduşef ile evlendi. 1961 yılında Paris 2. Genç Sanatçılar Bineali’ne üç demir heykeli ile katıldı ve birinci oldu. Buradan kazandığı burs ile Paris’e gitti. Daha sonraları birçok kez Türkiye’ye geldi ve gitti. Hem İstanbul’da hem de Türkiye’de sergiler açtı. Kuzgun Acar, 3 Şubat 1976 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.