Ana Sayfa

LEOPARD 2

Leopard 2, Alman yapımı  bir tanktır ve dünyanın en iyi tankları arasında gösterilmektedir. 3. nesil ana muharebe tankıdır. Tankın geliştirme süreci 1960 yılından sonra gündeme gelmiştir. Almanya, tankın savaştaki önemini biliyor ve tank üretimine önem veriyordu. Leopard 2’den önce birkaç girişimde daha bulunsa da başarılı olamamıştır. Amerika ile birlikte MBT-70 model tankın üretilmesi için çalıştılar. Ancak iki ülke anlaşamadılar ve proje rafa kaldırıldı.

Almanya, MBT-70 ile deneyim elde etti. Bu deneyimini ilerletti ve kullandı. Tankın tasarımı, o zamana kadarki tanklardan farklıydı. Leopard 2’de daha önceki tankların birkaç parçası kullanıldı. Farklı firmalar ile görüşmeler yapıldı ve eksik olan parçalar ürettirildi. Leopard 2’nin tasarımının geliştirilmesi test süreci boyunca devam etti. Tankın tasarımını Kraus-Maffei Wegmann yapmıştır. 1979 yılında Alman ordusuna ilk teslimat yapılmıştır. Daha sonrasında ise hem alman ordusu için hem de başka ülkelerin orduları için binlerce Leopard 2 tankı üretilmiştir. Türkiye’de de 350’den fazla Leopard 2 tankı bulunmaktadır.

Tank zamanla geliştirilmiştir. Tankın ağırlığı boş halde iken 57 ton, dolu halde iken 85 tondur. Bu kadar ağır bir aracı 1,479 beygir gücündeki V-12 MTU MB 873 Ka-501 dizel motor hareket ettirmektedir. Tank, saatte 72 kilometre/saat hıza çıkmaktadır. 4 mürettebat alabilmektedir. Tankın uzunluğu 2.20 santim, genişliği ise 3.75 santimdir. Yüksekliği 2.76 santimdir. 120 milimetrelik bir topa sahiptir. Topun yanında 7.62 mm coaxial makinalı tüfek ve 12.7 mm kule makinalı tüfek yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.