Ana Sayfa

LOUİS BLERİOT

Lous Bleriot, 1 Temmuz 1872 tarihinde Fransa’nın Cembrei şehrinde dünyaya geldi. Havacı ve uçak üreticisidir. Gençliğinde mühendislik eğitimi almıştır. Havacılığa karşı bir hevesi vardı. Aynı zamanda yeteneği de vardı. 1900 yılında bir uçak maketi yaptı. Maket başarılı olmuştu. Ancak bu maket uçağı büyüttüğü zaman başarısız oldu ve uçağı uçuramadı. Bu olay üzerine büyük hayal kırıklığına uğradı. Bleriot, pes etmedi ve çalışmaya devam etti.

Bleriot’un döneminde sadece kendisi değil, daha bir çok kişi uçak yapmaya çalışıyordu ve denemelerinde başarısız oluyorlardı. Wright kardeşlerden ilham alan Bleriot, motorlu ve tek kanatlı Bir uçak yaptı. 1908 yılında ilk deneme uçuşunu yaptı. Deneme uçuşu başarılı oldu. Bu uçak ile 500 metre yol giderek en uzun uçuşunu gerçekleştirdi.

Manş Denizi’ni uçarak geçmeyi başarabilen ilk kişiye ödül verileceği açıklanması üzerine bir çok pilot yaptıkları uçak ile Manş Denizi’ni geçmeye çalıştılar. Ancak hepsi de başarısız oldular. Bleriot’da şansını denemek istiyordu. Geçiş noktası olarak Manş Denizi’nin en dar noktasını seçti. 25 Temmuz 1909 tarihinde Calais’ten havalandı. Yol esnasında başına gelebilecekleri hesaba katmamıştı. Ancak yine de başarılı oldu ve 38 kilometrelik yolu 37ndakikada geçerek Dover’e inmeyi başardı. Böylece “Manş Denizi’ni uçakla geçen ilk insan” olmayı başardı. Bu başarısı Bleriot’un bir üne sahip olmasını sağladı. 

Bir uçak fabrikası kurdu. Uçak tasarlamaya ve üretmeye başladı. 1. Dünya Savaşı sırasında Fransa’ya savaş uçağı üretti. Savaşın bitmesi ile sivil havacılık için uçak üretimine döndü. 2 Ağustos 1936 yılında vefat edene kadar uçak tasarlamaya devam etmiştir. Aynı zamanda uçağın bir kaldıraçla yönlendirilmesini sağlayan da Bleriot’dur.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.