Ana Sayfa

MALATYA

38° 45′ ve 39° 05′ doğu boylamları ile 37° 54′ ve 39° 03′ kuzey enlemleri arasında yer almaktadır. 12.146 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. 2019 yılı verilerine göre nüfusu 810.625’dir. Bu nüfusun yarısı erkeklerden yarısı da kadınlardan oluşmaktadır. Malatya’nın, nüfus artış hızı düşüktür. 1990 yılında şehir nüfusu 600 binden fazlaydı. Doğu Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır. İl plaka kodu 44’tür. Komşuları Sivas, Elazığ, Erzincan, Kahramanmaraş ve Diyarbakır’dır. Malatya’nın, 13 tane ilçesi vardır. Bunlar Doğanyol, Kale, Arguvan, Kuluncak, Arapgir, Pütürge, Yazıhan, Hekimhan, Darende, Akçadağ, Doğanşehir, Battalgazi ve Yeşilyurt’tur. 500’e yakın köyü vardır.

Malatya topraklarının %45’i dağlık, %42’si platoluk ve %13’ü de ovalık arazilerden meydana gelmiştir. Şehrin en yüksek dağı 2.545 metre yüksekliğe sahip olan “Malatya Dağları”dır. Yapma Dağları, Leylek Dağı, Akçababa Dağları ve Nurhak Dağları da şehirde bulunan dağlardır. Ovaları; Malatya Ovası, Doğanşehir Ovası, Miğde Düzü ve Süngü Ovası’dır. Fırat Nehri, Kuruçay ve Tohma Suyu’da şehirde bulunan akarsulardır. Malatya’ya, karasal iklim hakimdir. Buğday, patates, arpa ve baklagiller şehirde yetiştirilen ürünlerdir.

Şehir, tarih boyunca “Maldiye”, “Melid” ve “Maliktu” gibi isimlerle anılmıştır. Günümüze kadar Malatya olarak gelmiştir. Tarih boyunca Malatya’da; Hititler, Asurlar, Medler, Persler ve Romalılar yaşamışlardır. Hatta şehre; Kapadokya Krallığı, Selökid Krallığı ve Potus Krallığı da hakim olmuştur. M.S. 395’de Bizans İmparatorluğu’nun eline geçmiştir. 656 ile 926 yılları arasında Bizans ile Araplar arasında el değiştirmiştir. 1057 ile 1178 yılları arasında da Selçuklular ile Danışmendliler arasında el değiştirmiştir. 1399 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altına girdi. 1401 yılında şehir, Timur’un eline geçti ve 100 yılda fazla de Timur’un elinde kaldı. 1515 yılında tekrardan Osmanlı İmparatorluğu’nun himayesi altına girdi. Arslantepe, Cafen Höyük, Fethiye Höyüğü, Ulu Camii, Sadrazam Külliyesi, Bedesten, Taşhan ve Köprülü Mehmed Paşa Camii şehirde bulunan tarihi yerlerdir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.