Ana Sayfa

MANHATTAN PROJESİ

  • Dünyada belirli dönüm noktaları vardır. Bazı olaylar ve buluşlar insanlık tarihini değiştirmiştir. Manhattan Projesi de bir nevi insanlık tarihini değiştirmiştir. Zamanına kadarki en güçlü silahın üretildiği çalışmadır Manhattan Projesi. Yani atom bombasının.
  • Dünya hızla İkinci Dünya Savaşı’na doğru sürükleniyordu. Almanya’nın başında Adolf Hitler vardı. Adolf Hitler, silah sanayine ciddi yatırımlar yapıyordu. Bu durumun farkına varan ABD, bir gün Almanya’nın kendisine de sorun olacağını biliyordu. Kendisini de silah bakımından geliştirmeliydi.
  • Almanya’dan kaçarak ABD’ye giden Albert Einstein, dönemin ABD Başkanına bir mektup yazdı. Mektupta şunları yazmıştır:

Sayın Bașkan,

Tarafıma bildirilen bazı son çalıșmalar, uranyumun yakın gelecekte yeni ve önemli bir enerji haline geleceğini göstermektedir. Vaziyet bazı yönleri itibariyle, dikkat çekmeyi ve hatta gerekirse Yönetim Aygıtı tarafından acil tedbirler almayı gerektirmektedir.

Son dört aydır, Fransa’da Joliot’un, Amerika’da Fermi ve Szilard’in çalıșmaları, yüksek miktarda uranyum ile büyük nükleer zincirleme rekasiyonu üretebilmenin mümkün olacağını göstermektedir. Bu sayede çok büyük bir miktarda enerji ve çok büyük miktarda benzeri radyum elementleri üretilebilir. Șimdi, neredeyse kesindir ki çok kısa sonraki bir gelecekte bașarılacaktır.

Bu yeni fenomen yeni tip, așırı güçlü bombaların yapımını ortaya çıkarabilir. Bir gemi tarafından tașınabilirler ve limanı yok edebilecek kadar güçlü olabilirler. Ne var ki hava yoluyla tașınmak için çok fazla ağır olacaklardır.

  • Bu mektuptan sonra Roosevelt, atom bombası üretilmesine karar verdi. Ancak atom bombası yapmak kolay bir iş değildi. Maliyeti çok fazla ve az bir bilim insanı ile yapmak da mümkün değildi. Bu sebeple Manhattan Projesi’ni başlattı.
  • Manhattan Projesi’nden önce de atom bombasının gücü biliniyordu. Ancak hiçbir ülke bilim insanlarını toplayıp sağlam bir sonuç elde edememişti.
  • Çalışmalara 40 laboratuar dahil edildi. Elbert Einstein’ın da dahil olduğu 200 bin bilim insanı çalışmaya katıldı. Çalışma ilerledikte çalışmaya katılan bilim insanı sayısı da artmıştır.
  • Manhattan Projesi’nde çalışma sonucu 1945 yılında “Şişman adam (Fat Man)” adındaki ilk atom bombası üretildi. İlk deneme ise Meksika’da yapıldı. Böylece dünyada atom bombasına sahip olan ilk ülke ABD oldu.
  • Bu zamandan sonra devletler arası atom bombası yarışı da aslında başlamış oldu.
BENZER YAZILAR  MELİH CEVDET ANDAY ŞİİRLERİ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.