Ana Sayfa

MISIR TARİHİ

Dünyanın en köklü tarihine sahip olan ülkelerden biri deMısır‘dır. Mısır tarihi 6 bin yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Yaklaşık M.Ö. 4000 yıllarında ülke toprakları üzerinde iki adet krallık bulunmaktaydı. Bu krallıklar M.Ö. 3200 yılında birleştiler. Bu dönemden sonra firavunların dönemi başladı. Antik Mısır’da firavunlar kutsal sayılıyorlardı. Kendilerini tanrı olarak görürlerdi. Bu dönemde Mısır’da çok tanrılı din vardı. Mısır’ın etrafı çöller ile çevrili olması nedeniyle Mısırlıların uzun dönem dış dünya ile iletişimleri olmamıştır. Firavunlar döneminde ülkede hem ekonomik hem de bilim anlamında gelişmeler olmuştur.

M.Ö. 666 yılında Asurlular, Mısır‘ı işgal ettiler. Asurlulardan sonra ise Perslerin eline geçti. İskender’in hızla yayılması ve Mısır’ın eski gücüne sahip olamaması sonucu İskender’in himayesi altına girdi. İşgal altında olsa da firavun devri devam etti. M.Ö. 31 yılında Roma İmparatorluğu tarafından işgal edildi. İşgal ile hem firavunların devri son buldu hem de Mısır, Roma İmparatorluğu’nun bir eyaleti haline geldi.

mısır tarihi

Müslümanlar, İslam’ı yaymak için hızla yayılıyorlardı. Mısır’a kadar ilerlediler. Mısır’a egemen olan Roma İmparatorluğu ilk başlarda dirense de zamanla daha fazla İslam Ordusunu durduramayacağını anlamış ve ülkeden çekilmiştir. Roma’nın ülkeden çekilmesi ile Mısır’ın kontrolü Emevilerin eline geçti. Bu dönemden sonra İslam, ülkede hızla yayıldı. Müslümanlar ise Mısır’dan sonra bütün Kuzey Afrika’yı ele geçirdiler. Daha sonraları Mısır hem Türk valilerce yönetilmiş hem de bölgede bazı Türk yöneticiler tarafından devletler kurulmuştur.

1517 yılında Osmanlı ordusu zorlu çölleri aştılar ve Mısır’a ulaştılar. Ridaniye Muharebesi ile Mısır’ı ele geçirdiler. Aynı zamanda Halife de  Yavuz Sultan Selim oldu. Mısır, 300 yıldan fazla Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı kaldı. Ancak 1800 yılından sonra Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından isyanlar çıkarıldı. Osmanlı’ya karşı ordu gönderdi. 1841 yılında Mısır’a özerklik verildi.  1882 yılında Mısır’ı, İngiltere işgal etmiştir. 1922 yılına kadar İngiltere‘nin sömürgesi olarak kaldı. 28 Şubat 1922 yılında bağımsızlığına kavuştu.

BENZER YAZILAR  NEVŞEHİR

misir-tarihi-11

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.