Ana Sayfa

MOBİL OYUNDA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Günümüzde mobil oyun şirketleri yaptıkları oyunları ya satarak, ya reklam izleterek, ya da oyun içi satışlar ile para kazanıyorlar. Bazı zamanlarda oyun içi reklamlar oyuncuların canını sıkmaktadır.

Mobil oyun pazarı çok büyüktür. Dünya oyun pazarının toplam büyüklüğü 120 milyar dolardır. Bunun 40 milyar dolarını ise mobil oyun piyasası oluşturmaktadır. Yani piyasanın 3’te 1’ini mobil oyunlar oluşturmaktadır. Gün geçtikçe bu pazar büyümektedir. Mobil oyun pazarının en büyük şirketi Tencent Games’tir. Tencent Games, 2018 yılında 12.7 milyar dolar ciro etti.

Mobil oyun sektöründen bahsettiğimize göre asıl konumuza gelebiliriz. Google ve Apple, ileriki zamanlarda oyun sektöründe rolleri değiştirebilecek bir adım attılar. Google, artık oyunlarda abonelik dönemini başlattı. Yani her ay düzenli para vererek reklam izlemeden sistemin içerisindeki oyunları oynayabileceksiniz. Google Play Pass adındaki sistemde şuanda 350’den fazla oyun var. Gün geçtikçe yeni oyunlar da ekleniyor. Apple’ın kurduğu sistemin adı ise Arcade’dir. Bu sistem de aynı abonelik şeklinde çalışmaktadır.

BENZER YAZILAR  RESİMLİ ÖZGÜRLÜK SÖZLERİ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.