Ana Sayfa

MUMBAİ

Hindistan, eyaletlere bölünmüş bir şekilde yönetilmektedir. Her eyaletin de bir başkenti olmaktadır. Mumbai de, Maharasta eyaletinin başkenti’dir. Dünyanın en büyük şehirlerinden biridir. 7 adadan meydana gelmektedir. Şehir, Umman Denizi kıyısında yer almaktadır. Mumbai’de bulunan Mumbai limanı, sadece Hindistan’ın değil, aynı zamanda dünyanın da en önemli limanlarından biridir. Zengin iş adamları ve ünlüler Mumbai’de yaşamaktadırlar. 

17. yüzyılda Mumbai’de bataklık araziler bulunmaktaydı. Bu bataklıklar şehre hastalıklar yayıyordu. Bu bataklıkların kurutulması ile bu sorun çözüldü. Şehrin gelişmesi de bu zamandan sonra başladı. Şehirdeki limanın büyütülmesi ile şehrin büyüme hızı katlandı.

Hindistan, 19. yüzyılda İngiltere’nin sömürgesi halindeydi. İngilizler, Mumbai’de fabrikalar açmaya başladılar. Aynı zamanda bu şehirde yaşayan halkı köle gibi de çalıştırdılar. 1980 yılına gelindiğinde Mumbai nüfusu 8 milyonu aşmıştır. Günümüzde olduğu gibi o yıllarda da dünyada en fazla nüfusa sahip olan şehirler arasında geliyordu.

Mumbai’de, 50’den fazla dil konuşulmaktadır. Bunlar Hintçe, İngilizce, Fransızca ve yerel dillerdir. Şehirde sadece zenginler değil, fakir halk da yaşamaktadır. Halk arasındaki şehir bariz bir şekilde görülmektedir. Mumbai, bir metropol şehirdir. Metropol şehirler arasında en çarpık kentleşmeye sahip şehirdir. Şehrin en önemli havalimanı “Santa Cruz Havalimanı”dır.

BENZER YAZILAR  ABAYI YAKMAK

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.