Ana Sayfa

NAMİB BÖCEĞİ

Yaşantısı ve suyu temin etme yöntemi ile insanı hayretlere düşüren böceklerden birisi de Namib böceğidir. Namib böceği, Dünyanın en yaşlı çölü olarak kabul edilen Namib Çölü’nde yaşamaktadır. Adını da Namib Çölünden almaktadır. Bu böceğin yaşantısı sıra dışıdır. Namib böceği, siyah renge sahiptir. Ön bacakları kısa arka bacakları ise uzundur.

Çöller bilindiği gibi çok kurak ortamlardır. Yaşamın devam etmesi için gerekli olan suyun çok zor bulunduğu bu alanlarda yaşam da çok zordur. Çöllerde yaşayan canlılar yaşamlarını devam ettirebilmek için akıl almaz yöntemler kullanmaktadırlar. Bu canlılardan bir de Namib böceğidir.  Namib Çölü, Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunmaktadır. Bu okyanus sayesinde çölün kıyı bölgelerinde belirli saatlerde sis oluşmaktadır. Namib böceği de bu sisten faydalanarak su ihtiyacını gidermektedir.

Namib böceği, sert kabuğa sahiptir. Sisli zamanlarda arka kısmı yukarıda kafa kısmı ise aşağıda olacak şekilde, yani 45 derecelik bir açı ile durmaktadır. Arka bacaklarının uzun ve ön bacaklarının ise kısa olması bu duruşu kolaylaştırmaktadır. Havadaki nem Namib böceğinin sırt kısmında toplanmakta ve damla haline gelmektedir. Oluşan damla böceğin sırt kısmından ağız kısmına doğru akmaktadır. Bu sayede Namib böceği su ihtiyacını gidermektedir. Nabim böceği üzerine çalışmalar devam etmektedir. Bu böceği kullandığı yöntem kullanılarak susuz bölgelerdeki su sorunu çözüme kavuşabilir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.