Ana Sayfa

NASA

NASA’nın açılımı “National Aeronautics and Space Administration” (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)’dir. NASA, ABD’nin uzay ajansıdır. 1950’li yıllara doğru dünyada uzay yarışları başladı. Gelişmiş ekonomiye sahip olan gelişmiş devletler uzaya egemen olabilmek için kıyasıya çalışıyorlardı. Özellikle 2. Dünya Savaşı sonrası ABD ile SSCB arasındaki uzay yarışı çok kızışmıştı.

ABD, ekonomide ve askeri alanda çok iyiydi. Uzay yarışında geride kalması ABD için kötü bir durumdu. Uzay yarışını kazanabilmesi isin bütün çalışmalarını tek bir çatı altında toplamak zorundaydı ve buraya da önemli bir finansman sağlamalıydı. Bu amaç ile 29 Haziran 1958 yılında NASA’yı kurdu. Kurulduktan sonra 5.000’i geçkin çalışan ile faaliyetlerine başladı. Daha önceden de gelen bilgi birikiminin de sayesinde NASA hızlı bir şekilde büyüdü. Uzaya insanlı ve insansız uzay araçları gönderdi. Günümüzde bilmediğimiz bir çok üründe NASA’nın parmağı vardır. NASA’nın yaptığı ve en çok bilinen proje Apollo programıdır. Bu program sayesinde Ay’a ilk insanı göndermeyi başarmıştır. ABD’den başka hiçbir ülke Ay’a insan göndermemiştir.

Günümüzde, NASA’nın 15’ten fazla tesisi ve 20.000’e yakın da çalışanı bulunmaktadır. Sadece tek başına NASA’nın bir yıllık ekonomisi dünyadaki bütün uzay ajanslarının bir yıllık ekonomisinden daha fazladır.

NASA’nın görevleri:

  • ABD’nin uzay çalışmalarını yürütmektir.
  • ABD’nin, diğer devletler ile olan uzay yarışından galip olarak çıkmasını sağlamaktır.
  • ABD’yi uzay sanayinde geliştirmektir.
  • Uzay araçları ve tesisleri yapmaktır.

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.