Ana Sayfa

NASA’NIN PROJELERİ

NASA’nın açılımı “Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi”dir. NASA, uzay ajansları içerisinde en büyük bütçeye sahip uzay ajansıdır. Bütçesi o kadar büyüktür ki diğer bütün ajanslarının tamamının toplam bütçesi, NASA’nın bütçesine denktir. Bütçenin bu kadar büyük olması, çalışmaların da büyük olması demektir. NASA’nın bir çok görevi vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay çalışmalarını da yürütmek de bunlardan bir tanesidir. NASA’nın bir çok projesi bulunmaktadır.

Çalışmalarından birisi de astronotların uzun vadeli, yani aylarca uyumalarını sağlamaktır. Uzay yolculukları çok uzun sürmektedir. Bu projedeki amaç uzun uzay yolculuklarını astronotlara hissettirmeden tamamlamaktır. Bu sayede yolculuk esnasında çıkacak olan sorunların önüne geçilmek isteniyor.

Nasa’nın en önemli ve büyük projelerinden birisi de Mars’ta bir koloni kurmaktır. Bunun için de uzun zamandır çalışıyor. Bu projenin bir çok yapılma amacı vardır. Bir tanesi de dünyanın bir gün yaşanılmaz hale gelebileceği ve bu sebeple insanların başka bir gezegende yaşamaya ihtiyaç duyacaklardır. Dünyaya en yakın gezegen olan Mars’a kurulan koloni zamanla Mars’ı insanları için yaşanılabilir hale getirmeye çalışacak. Bu projede NASA, baya bir yol katetti. Astronotları, Mars’a götürecek uzay aracını yapması için SpaceX şirketi ile anlaşma yapıldı.

NASA’nın diğer bir çalışması da Mars’ın havadan görüntülenmesini sağlayacak bir balondur. Tam olarak zeplin olmasa da zeplini andırıyor. Bu balonun görevi Mars’ın yüzeyinde bulunan Rover’in ulaşamadığı yerlere gitmek ve Mars’ın yüzeyini görüntülemektir. Aynı zamanda Mars’ın atmosferi hakkında bilgi toplayacak ve dünyaya gönderecek.

NASA’nın, yapay yerçekimi üzerine çalışmaları da bulunmaktadır. Bu proje ile yapay yerçekimi oluşturmak amaçlanıyor. Uzayda yerçekimi bulunmaması astronotlar için sıkıntılar oluşturabiliyor. Uzay araçlarına uygulanacak bu yapay yerçekimi sayesinde bu sıkıntıların önüne geçilebilir. Sadece uzay araçlarında değil, aynı zamanda yerçekimi az olan Ay gibi yerlerde de yapay yerçekimi kullanılabilir.

BENZER YAZILAR  TÜRKİYE

Sıcaklığı nedeniyle Güneş’e yaklaşmak çok zor. Hatta imkansız. NASA’nın, Güneş’e yolladığı “Parker Solar Probe” adlı uzay aracı hiçbir uzay aracının ulaşamadığı kadar Güneş’e çok yaklaştı. Topladığı verileri de Dünya’ya gönderdi. Bu proje ile enerji kaynağımız ve her hareketi ile bizi etkileyen güneş hakkında daha fazla bilgi elde etmek amaçlanılıyor.

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.