Ana Sayfa

NASIL GÖRÜRÜZ?

İnsanlar, dünyaya geldikleri andan itibaren sürekli bir şeyleri keşfetme ve öğrenme çabası içindeydiler. Sürekli olarak sorular sordular ve cevap aradılar. Bu sorulardan biri de “Nasıl görürüz?” olmuştur.

İnsanlar günümüze kadar sürekli olarak nasıl gördüğümüz hakkında teoriler geliştirmişlerdir. Ancak teorilerde hep bir eksiklikler olmuştur. Milattan önce Yunan düşünür Pythogoros, insanların nasıl gördükleri hakkında bir düşünce geliştirmiştir. Pythogoros’a göre insanların gözünden ışık çıkmaktadır. Bu ışıklar cisimlere çarpmakta ve geri insana gelmektedir. Böylece insanlar cisimleri görmektedirler. Ancak bu düşüncede açıklanamayan bazı sorunlar vardı. Eğer ışık insanların gözünden çıkıyorsa neden geceleri de cisimleri görmüyoruz? İşte bu soru teorinin yanlış olduğunu ortaya çıkardı.

Bir cismi görebilmemiz için bir ışığa ihtiyaç vardır. Dünyanın doğal ışık kaynağı ise Güneştir. Yapay ışık kaynakları ile de görebilmekteyiz. Işık, hareket halindedir. Cisme çarpan ışık yansır ve göze gelir. Işık, saydam tabakada kırılır ve göz bebeğine gelir. Saydam tabakada kırılan ışık, göz merceğinde tekrar kırılır. Ağ tabakasına ulaşan görüntü görme almaçları tarafından algılanır ve sinirler aracılığıyla beyne iletilir. Bu işlemler çok kısa sürede olur. Bu sayede bizler normal hayatımıza devam ederiz.

nasil-goruruz

 

BENZER YAZILAR  KEŞMİR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.