Ana Sayfa

NEDEN UÇAKLAR KARA KUTUDAN YAPILMIYOR?

Kara kutu, uçakların içerisinde bulunan ve kazadan sonra uçağın bulunmasını ve uçağın kazadan önceki hakkında bilgi veren bir cihazdır. Kara kutular, kazadan sonra çıkartılır ve içerisindeki malzemeler genelde zarar görmezler. Sağlam bir şekilde dururlar. Soğuğa, sıcağa, suya ve benzeri durumlara karşı dayanıklıdır. Kara kutunun bu derece sağlam olması insanları aklına “kara kutular bu kadar sağlamsa neden uçaklar da kara kutudan yapılmıyor?” sorusu geliyor. Ancak bu soruyu soran kişi kara kutuyu tam olarak bilmiyor demektir.

Kara kutuyu sağlam yağan malzemesi ve etrafını çevreleyen malzemelerdir. Kara kutu, paslanmaz çelikten yapılır. Bu çeliğin etrafı da yüksek ısıya karşı dayanıklı malzemeler ile kaplanmıştır. Bu sayede kaza sonrası kara kutunun dışına bir zarar gelse de içindeki bilgilere hiçbir şey olmamaktadır.

kara-kutu-nedir_16_9_1520843825

Gelelim neden uçakların da kara kutudan yapılmadığı sorusuna. Neden yapılmadığının birçok cevabı vardır. Bunlardan birisi de kara kutunun boyuna göre ağır olasıdır. Havacılık sanayi uçakların yakıt masraflarını azaltmak için uçağı hafif yapmaya çalışmaktadır. Uçak ne kadar hafif olursa o kadar az yakıt yakar. Ancak uçağın tamamı ağır malzemelerden yapılırsa yakıtı katlanarak artmaktadır. Aynı zamanda malzemeler de pahalıdır. Zaten pahalı olan uçaklar daha pahalı malzemelerden yapılırsa fiyatı katlanarak artacaktır. Diğer bir cevap ise küçük bir cihazı etrafını ısıya dayanıklı köpüklerle kaplamak elbette kolaydır. Ancak koca bir uçağı böyle bir malzeme ile kaplamak çok zordur. Bu nedenlerle havacılık sanayinde uçakların düştükten sonraki hali üzerine değil de uçağın düşmesini engelleyecek çalışmalar yapmaktadırlar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.