Ana Sayfa

NEŞET ERTAŞ

Neşet Ertaş, 1938 yılında Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesine bağlı olan Kırtıllar köyünde dünyaya gelmiştir. Babası Muhterem Ertaş, annesi ise Döne Ertaş’tır. Babası da Neşet Ertaş gibi bağlama ustası idi. Henüz genç yaştayken annesini kaybetmiştir. Annesini kaybettikten sonra babası ile birlikte Yozgat’a taşınmışlardır.

Bağlama ile ilkokul yıllarında tanışıyor. Önce keman çalmayı, daha sonra da bağlama çalmayı öğrenen Neşet Ertaş, türkü de söylemeye başlıyor. Geçim kaygısı Ertaş’ın genç yaşlarda şehir şehir gezmesine neden oluyor. Sesinin de güzel olması nedeniyle babasının yanında düğünlere çalgıcı olarak gidiyor. Garibanlık ve sırtına binen geçim derdi nedeniyle öğrenim hayatı da son buluyor.

Henüz 14 yaşındayken İstanbul’a geldi. İstanbul’da bir plakçı ile tanıştı ve ilk plağını böylece çıkarmış oldu. İlk plağı ” Neden Garip Garip Ötersin Bülbül” adlı babasının türküsüdür. Yanık olan sesi halk tarafından çok sevilir. Çok satan plağın ardından Neşet ertaş konserlere başlar. 1959 yılında Ankara’ya taşındı. 1962 yılında ise vatani görevini gerçekleştirdi.

Yaptığı bir evlilik babası ile arasının açılmasına neden olur. Leyla adlı bir kızla tanışan Neşet Ertaş evlenmeye karar verirler. Ancak babası bu evliliğe karşı çıkar. Neşet Ertaş, babasına karşı gelir ve Leyla ile evlenir. Evlendikten sonra da babası ile konuşmaz.

1980 yılına doğru gurbet yolu görünür. Parmakları felç kalan Neşet Ertaş böylece ekmek kapısını kaybeder. Ancak Almanya’da kardeşi vardır. Hem tedavi olmak için hem de Türkiye’de bakacak kimsesi olmadığı için Almanya’ya yolu düşer. Böylece gurbet ile tanışır.

22 yıl boyunca Almanya’da kalmak zorunda kaldı. Vatanına olan hasretini “Gurbette olanların hiç biri mutlu değil ben mutluyum diyene rastlayamazsın. Neden? Gurbet herkesin içinde taş gibidir.” sözü ile anlatmaya çalıştı. İyileştikten ve tekrardan saz çalmaya başladıktan sonra Türkiye’ye döndü ve İstanbul’a yerleşti.

BENZER YAZILAR  TEKNOFEST 2019

Neşet Ertaş’ın hayatı hep yoksullukla geçmiştir. Elinde sazı ile gönüllere taht kuran sanatçı 25 Eylül 2012 tarihinde İzmir’de hayatını kaybetmiştir.

 

Neşet Ertaş Sözleri

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.