Ana Sayfa

NESLİ TÜKENMEKTE OLAN HAYVANLAR

Günümüze gelene kadar yüzlerce hayvanın nesli yok olmuştur. Günümüzde de nesli yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan onlarca hayvan vardır. Bu hayvanların nesillerinin tükenme nedenlerinin başında doğal koşulların değişmesi gelmektedir. Tabi ki insanların da hayvanların nesillerinin yok olmasına katkıları büyüktür. Bazı türlerin nesli öyle bir yok olma derecesine gelmiştir ki bu hayvanlardan sadece 2 veya 3 çift kalmıştır. Bazı türler koruma altına alınarak çoğaltılmaya çalışılsa da bazı türlerde bu çok zor hale gelmiştir.

Nesli tükenmekte olan hayvanlardan en çok bilineni pandalardır. Doğada yaşayan panda sayısı yaklaşık olarak 2000’e yakındır. Bu sayı daha da arttırılmaya çalışılmaktadır. Özellikle Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), pandalara çok önem vermektedir.

Nesli pandalardan daha fazla tehlike altında olan ancak fazla bilinmeyen hayvanlardan biri de Cava Gergedanı’dır. Hayatta olan Cava Gergedanı sayısı 100’ün altındadır. Hayatta olan bütün Cava Gergedanları ulusal parklarda koruma altındadır. Aynı şekilde Siyah Gergedanların da nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Ancak hayatta olan Siyah Gergedanların sayısı Cava Gergedanları’nın sayısından kat kat fazladır.

Çoğu kişi tarafından bilinmeyen nesli tükenmekte olan diğer bir hayvan ise Pangolin’lerdir. Nesilleri tükenme tehlikesi altında olmasına rağmen bu hayvanlar koruma altına alınmamışlardır. Günümüzde çokça konuşulan ve yumurtlama bölgeleri de koruma altına alınan deniz kaplumbağalarının nesli de tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Özellikle ülkemizde deniz kaplumbağalarına çok özen gösterilmektedir.

Küresel Isınmanın en çok etkilediği hayvanlar kutup ayıları ve imparator penguenleri’dir. Eğer buzullar böyle erimeye devam ederse  ve insanlar da aynı şekilde bu hayvanların beslenme bölgelerindeki balıkları bu hızda avlamaya devam ederlerse 50 yıla kalmadan dünyada bu iki canlı türünden de bir tane dahi kalmayacağı öngörülüyor.

2 replies »

  1. Geri bildirim: AYI | Biansiklopedi

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.