Ana Sayfa

NEVŞEHİR

5.407 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. 2019 yılı verilerine göre nüfusu 309.716’dır. Bu nüfusun %49,4’ü erkeklerden, %51,6’sı da kadınlardan oluşmaktadır. Nüfus artış hızı çok düşüktür. 1990 yılında nüfusu 250 bini geçkindi. Ayrıca Türkiye’nin göç veren şehirlerinden biridir. İç Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır. İl plaka kodu 50’dir. Komşuları Niğde, Yozgat, Kayseri ve Kırşehir’dir. Nevşehir’in merkez hariç 7 tane ilçesi vardır. Bunlar nüfus büyüklüğüne göre Ürgüp, Avanos, Gülşehir, Derinkuyu, Acıgöl, Kozaklı ve Hacıbektaş’tır. 150’den fazla köyü vardır.

Nevşehir topraklarının %56,6’sı platolardan, %25’i ovalardan ve %18,4’ü de dağlardan meydana gelmektedir. Şehrin en yüksek dağı 1.982 metre yüksekliğe sahip olan Erdaş Dağı’dır. Hodul Dağı, Kemil Dağı ve Oylu Dağı şehirde bulunan diğer dağlardır. Ovaları, Derinkuyu Ovası ve Kıyı Ovaları’dır. Ayrıca şehirden, Kızılırmak da geçmektedir. Nevşehir’e, karasal iklim hakimdir. Şehirde onlarca yeraltı şehirleri vardır. Turizm, şehir için çok önemlidir. Peribacaları, turistleri şehre çekmektedir. Nevşehir, özellikle Uzakdoğulu turistler tarafından rağbet görmektedir. Bu turistlerin şehir ekonomisine çok büyük katkıları vardır.

Şehrin eski adı “Nyssa” idi. Osmanlı döneminde adı “Nevşehir” olarak değiştirildi. Nevşehir, tarih boyunca birçok medeniyetin himayesi altına girmiştir. Milattan önce Hititler, Asurlar, Medler, Persler ve Kapadokya Krallığı’nın eline geçti. Milattan sonra ise 17’de Roma İmparatorluğu’nun, 395’de Bizans İmparatorluğu’nun, 1186’da Selçukluların, 1318’de İlhanlıların, 1340’da Ertana Beyliği’nin, 1365’de Karamanoğulları’nın ve 1398’de ise Osmanlı İmparatorluğu’nun himayesi altına girdi. Topraklı Höyük, Taşkın Paşa Külliyesi, Hacı Bektaş Veli Dergahı Külliyesi ve Sarıhan şehirde bulunan tarihi yerlerdir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.