Ana Sayfa

NİELS HENRİK ABEL

Niels Henrik Abel, 5 Ağustos 1802 tarihinde Norveç’in Rogaland şehrinde dünyaya gelmiştir. Dünyaca ünlü matematikçidir. Babası Soren Georg Abel, annesi ise Ane Marie Simonson’dur. Fakir bir aileye ve oldukça da fazla kardeşe sahipti.

16 yaşındayken Oslo’da bulunan Katedral Okulu’na gitti. Matematik alanında çok başarılıydı. Kendini sürekli geliştiriyordu. Abel’in keşfedilmesi uzun sürmedi. Ancak Abel bir şöhrete sahip olmak istiyordu. Bunun da tek yolunun şöhrete sahip birisine kendi çalışmalarını sunması ve o kişinin takdirini kazanması ile olacağına inanır. Bu amaçla Paris’ten tanınmış bir kişiyi seçer. Ancak seçimi çok yanlıştır. Çalışmasını verdiği Cauchy, çalışmasına dahi bakmaz.

Pes etmeyen Abel, Crelle Dergisinde çalışmasını yayımlar. Bu çalışması ile matematikte çok zor olan ve o zamana kadar çözülememiş olan eliptik integrali açıklar. Bu çalışması kendisine istediği ünü verir. Ancak elde ettiği ün kendisine para kazandırmaz. Zor işler başarsa ve ileri derecede matematik bilgisine sahip olsa da hayatı boyunca bir iş bulamaz. Henüz 26 yaşında parasızlık yüzünden verem hastalığına yakalanır. Niels Henrik Abel, 6 Nisan 1829 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Günümüzde her yıl Norveç Kralı tarafından matematikçilere ödül verilmektedir. Bu ödüle de Niels Henrik Abell’in adı verilmiştir ve “Abel Ödülü” olmuştur. Matematikçilere Nobel Ödülü verilmediği için alanının en prestijli ödülü sayılmaktadır. 2003 yılından beri verilen bu ödülün yanında para ödülü de verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.