Ana Sayfa

NİKOS KAZANCAKİS

Nikos Kazancakis, 2 Mart 1883 tarihinde Yunanistan’ın Kandiye şehrinde dünyaya geldi. Dünyaya geldiğinde Kandiye henüz Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisindeydi. Gazeteci ve filozoftur. Aynı zamanda Çağdaş Yunan edebiyatının önde gelen yazarlarındandır. Çocukluk döneminde doğduğu şehirde sürekli Osmanlı İmparatorluğu’na karşı ayaklanma oluyordu. Kazancakis, bir Fransız Okulu’na gitti. Oradan da Atina Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne geçti.

1907 yılında Paris’e felsefe eğitimi görmek için gitti. 1911 yılında Galatea Alexiou ile evlendi. Balkan Savaşları’nın başlaması nedeniyle Yunanistan’a döndü ve gönüllü askerlik yapaya başladı. Savaş bitene kadar asker olarak kaldı. Savaşın bittikten sonra ülkesine geri döndü. Bu zamandan sonra Yunanca çeviriler yaptı.

Nikos Kazancakis, Avrupa’nın çoğunu ve Ortadoğu”nun da bir kısmını gezdi. Bu gezilerini yazdı. Bu gezileri esnasında Kazancakis’i çok etkileyecek olan komünizm ile tanıştı. Ülkesinde de komünizmi yerleştirmek istiyordu. Bunun için 1945 yılında Sosyalist İşçi Birliği’ni kurdu. Ancak bu birlik fazla destek bulamadı. Umduğunu bulamayan Nikos, Fransa’ya taşındı. Fransa’da UNESCO’da çalıştı. 1947 yılında doğduğu şehir olan Kandiye’ye temelli olarak yerleşti. 26 Ekim 1957 tarihinde Almanya gezisi esnasında hayatını kaybetti. Nikos Kazancakis, onlarca kitap, şiir ve tiyatro oyunları yazdı. Kitaplarından bazılarının filmi çekildi. Bu kitaplardan biri de Aleksi Zorba’dır. Türkçe’ye çevrilen eserleri de vardır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.