Ana Sayfa

NÜKLEER ENERJİ

Elementlerin daha fazla bölünmeyecek seviyedeki olan parçalarına atom denir. Atom bir çekirdeğin etrafında dönen elektronlardan oluşur. Çekirdek nükleonlarından, nükleonlar da nötron ve protonlardan oluşmaktadır. Elektron, nötron ve proton sayısı elementlere göre değişmektedir.

Nükleer enerji, uranyum izotopunun nötron ile etkileşmesi sonucu açığa çıkan bağlanma enerjisidir.

Atomun çekirdeği parçalandığında ortaya çok yüksek bir ısı çıkar. İşte bu ısı ile atom enerjisi elde edilir. Nükleer enerji elde edilmek için iki adet elementten yararlanılır. Uranyum ve Plütonyum. Bu elementlerin atom çekirdekleri parçalanarak enerji elde edilir.
Günümüzde nükleer enerjiden elektrik ve birçok alanda faydalanılmaktadır. Nükleer santraller çağımızda vazgeçilemez enerji kaynağı olarak görülmektedir. Nükleer santraller sayesinde nükleer enerjiden elektrik üretilmektedir. Şuanda 30 ülkede 450’den fazla nükleer enerji santrali bulunmaktadır ve birçoğunun da yapımına devam edilmektedir. Çin’in 11, Fransa’nın 59, Almanya’nın 17, Hindistan’ın ise 17 adet nükleer santrali vardır. Ülkemizde de yıllardır nükleer santral yapılması için çalışmalar devam etmektedir.
Nükleer santrallerin yapılmasına karşı çıkan insanlar olduğu gibi nükleer santrallerin açılmasını destekleyen insanlar da vardır. Yapılmasına karşı çıkan insanlar bir tehlike anında çevreye vereceği zarardan dolayı endişe duymaktadırlar. Destekleyen insanlar ise elektrik üretiminde ülkeye sağladığı fayda ve kolaylıklardan dolayı desteklemektedirler.
Nükleer enerjiden silah yapımında da kullanılır. Kullanılan bu nükleer silahlarla binlerce insan ölmüştür. 9 Ağustos 1945’te Nagasaki’ye atılan atom bombası 70 bin kişinin ölmesine neden olmuştur. Atom bombasının atıldıktan sonra etkisi geçmemiş yıllar sonra bile etkisinin göstermiş ve insanları öldürmeye devam etmiştir.
Atom enerjisini ilk defa keşfeden kişi John Cockford’dur. Kendisinin bulduğu makine ile atomları parçalara ayırmayı başarmıştır. Bulduğu makineye de proton ekselatörü denilmiştir. Günümüzde daha büyük makineler kullanılarak atom çekirdeği parçalanmaktadır.
download.jpg

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: , , ,

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.