Ana Sayfa

NURİ ABAÇ

Nuri Abaç, 1926 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ünlü ressam ve mimardır. Eğitim hayatına Adana’da başlamıştır. İlk ve orta öğretimini Adana’da tamamladıktan sonra  Mersin Lisesinde eğitim hayatına devam etti. Güzel Sanatlar Akademisi resim bölümü’nü bitirdi. Aynı zamanda Mimar Sinan Üniversitesi mimarlık bölümüne girdi. Eğitim hayatını 1950 yılında tamamladı.

Mezun olduktan sonra ilk önce Mersin’de, daha sonra da Ankara’da memurluk yaptı. Bu görevi esnasında da resim yapmaya devam etti. Hem kendi atölyesinde hem de başka atölyelerde çalıştı. Kısa bir süre karikatür çizdi. Daha sonra yağlıboya eserlerini vermeye başladı. Türkiye’de sergiler açtı. Almanya gibi ülkelerde de birçok sergi açtı. Resimlerinde tarihi figürlere yer verdi. Gelişmiş bir hayal gücüne sahipti.

1981 yılında 42. Devlet Sergisi Başarı ödülü’nü kazandı. 1986 yılında Devlet Resim ve Heykel Sergilerinde başarı ödülünü kazandı. Aynı zamanda eserleri sayesinde uluslararası ödüller de kazandı. Emekli olduktan sonra resim yapmaya daha da ağırlık verdi. Nuri Abaç, 2008 yılında hayatını kaybetti.

BENZER YAZILAR  DÜNYANIN EN GÜÇLÜ SAVAŞ HELİKOPTERLERİ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.