Ana Sayfa

OPEC NEDİR?

OPEC’in açılımı Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’dür. Adından da anlaşılacağı gibi petrol üreten ülkelerden oluşan bir konfederasyondur. Üyelerinin büyük bir kısmı Ortadoğu ülkeleridir. OPEC, dünya petrol piyasasını elinde bulundurmaktadır. Çünkü dünyadan bulunan petrol rezervinin 3’te 2’si OPEC’e üye ülkelerde bulunmaktadır. Bu ülkelerde gerçekleşen küçük bir olay, petrol fiyatlarını normal olarak etkilemektedir. Irak’ın Kuveyt’i işgali ve İran-Irak savaşı sırasında petrol fiyatlarının artması buna çok iyi örneklerdir.

1960 yılında 5 ülkenin bir araya gelmesi ile kurulmuştur. Bu ülkeler Irak, Suudi Arabistan, İran, Venezuela ve Kuveyt’tir. Diğer üye devletler, konfederasyona zamanla katılmışlardır. OPEC’in, kuruluş amacı petrol üreten ülkeler arasındaki diyaloğu geliştirmektir. Bazı zamanlarda, Arap ülkeleri petrolü OPEC aracılığıyla Batıya karşı silah olarak kullanmışlardır.

Günümüzde OPEC’e üye 13 ülke bulunmaktadır. OPEC’e üye olan ülkeler Suudi Arabistan, Irak, Venezuela, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Cezayir, Nijerya, Gobon, Ekvador, Katar, Ubya, İran ve Kuveyt’tir. Bu konfederasyona normal olarak topraklarında petrol çıkmayan ülkeler katılamamaaktadır.

BENZER YAZILAR  GECE ŞİİRİ / AHMET HAŞİM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.