Ana Sayfa

ORHAN GAZİ

Orhan Gazi, 1281 yılında Bilecik’te dünyaya geldi. Babası Osman Gazi, annesi ise Malhun Hatun’dur. Eşi Nilüfer Hatun’dur. Orhan Gazi, genç yaşlarda babası Osman Gazi ile birlikte savaşlara katılmaya başladı. Osman Gazi’nin yaşlanması nedeniyle 1320 yılında vekil olarak başa Orhan Gazi geçti. Babası vefat ettikten sonra da Orhan Gazi tahtta oturmaya devam etti. Orhan Gazi döneminin en önemli olaylarından birisi de Osmanlı’nın ilk parası olan akçe, bu dönemde bastırılmıştır.

Osman Gazi, Bursa’yı fethetmek istiyordu. Ancak yaşlanması bu isteğine engel oldu. Orhan Gazi de, babası gibi Bursa’yı fethetmek istiyordu. Bursa’dan önce fethetmesi gereken yerler vardı. Bunun için Mudanya’yı ve Atronos’u fethetti. Fetih sırası Bursa’ya gelmişti. Bursa kuşatıldı. Kuşatma başarılı oldu ve 1326 yılında kale ele geçirildi. Osman Gazi’nin isteği gerçekleşmişti. Ancak Osman Gazi, Bursa fethedilmeden bir süre önce vefat etti ve fethi göremedi.

1329 yılında Bizans ile Pelekanon Savaşı yapıldı. Bu savaşı Osmanlı Devleti kazandı ve Bizans’ı çok büyük kayıplara uğrattı. Bu savaş sonrası İznik Kalesi ele geçirildi. Orhan Gazi, fetihlere hızla devam etti. Mudurnu, Tarklı, Göynük, Gemlik, Ulubat, İzmit, Balıkesir, Moynes, Kapıdağı ve Edincik bölgeleri ele geçirildi. Orhan Gazi, Bizans’ın taht kavgasında Kantakuzen’e yardım etmek amacıyla asker gönderdi. Gönderilen yardım sayesinde Kantakuzen, Bizans’ın tahtına oturmayı başardı. Bu yardımı sonucu Kantakuzen, Osmanlı Devleti’ne Çimpe Kalesi’ni vermiştir. Çimpe Kalesi, Rumeli’deki ilk Osmanlı toprağı olması sebebiyle önemi büyüktür.

Çimpe Kalesi’nin, Osmanlı’nın ele geçmesi ile Orhan Gazi, Rumeli’deki fetihlerine hız verdi. Önce Gelibolu’yu, daha sonra da bütün Marmara kıyılarını ele geçirdi. 1360 yılında Orhan Gazi, hastalandı ve vefat etti. Orhan Gazi’den sonra yerine tahta oğlu 1. Murat geçti. Orhan Gazi vefat ettiğinde Osmanlı Devleti, 95.000 kilometrekarelik bir alana hükmediyordu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.