Ana Sayfa

OSMAN GAZİ

Osman Gazi, 1258 yılında Bilecik’te dünyaya gelmiştir. Babası Ertuğrul Gazi, annesi ise Halime Hatun’dur. 1280 yılında Edebali’nin kızı olan Malhun Hatun ile evlenmiştir. Bu  evlilik ile Osman Gazi arkasına dervişlerin desteğini almıştır. 1281 yılında Babası Ertuğrul Gazi’nin vefatı üzerine Kayı Obası’nın başına geçmiştir.

1288 yılında babasının fethettiği ve tekrardan Bizans’ın eline geçen Karacahisar Kalesini ve İnegöl’ü fethetti. Osman Gazi, fetihlerini hep Bizans’ın üzerine yapıyordu. Bu sayede Anadolu Beylerinin tepkisini çekmiyor, hatta desteklerini bile alıyordu. Bu dönemde Selçuklu Devleti Moğollar tarafından işgal edilmişti. Anadolu parçalara ayrılmıştı ve Türk birliği yoktu. Bizans da iç meseleleriyle uğraşıyordu. Bu da Osman Gazi’nin işini kolaylaştırıyordu. Osmanlı Devletinin de kuruluşu bu dönemlere dayanmaktadır.

Osman Gazi; Eskişehir’i, Yarhisar’ı, İnegölü ve Bilecik’i fethetti. Bu şehirleri kardeşi ve oğulları arasında paylaştırdı. 1302 yılında Bizans ile Koyunhisar Savaşı yapıldı. Savaşı Osman Gazi kazandı. Bu savaş sonrası Osman Gazi’nin Türk boylarından gördüğü destek daha da arttı. Yine bu dönemde İzmit, İznik, Kestel, Harmankaya, Kocaeli, Tuzpazarı ve Karatekin bölgeleri ele geçirildi. Osman Gazi, devlet yönetiminde Selçuklu Devlet’inden faydalanmıştır. Bursa’yı da fethetmeyi çok istiyordu ancak 1320 yılında hastalanması nedeniyle arzusuna kavuşamadı. 1324 yılında yerine vekaleten oğlu Orhan Gazi’yi bıraktı. Aynı yıl da vefat etti. Vefat ettikten kısa bir süre sonra Bursa fethetildi. Orhan Gazi vefat ettiğinde Osmanlı Devleti 16.000 metrekarelik bir alana hükmediyordu. Babasından aldığı toprakları neredeyse 4 katına çıkarmayı başarmıştır. 24 yıl boyunca bey olmuştur. Osman Gazi’nin türbesi Bursa’da bulunmaktadır.

1 reply »

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.