Ana Sayfa

PİRAMİT

Piramitler, dünyada binlerce yıldır ayakta durmayı başarabilmiş sayısı yapılardan biridir. Piramit, Antik Mısır‘da firavunlar için yapılan dev mezarlardır. Bu kadar büyük mezarlar yapılmasının altında dini sebepler yatmaktadır. Aşağından yukarıya doğru incelen bir yapısı vardır. Dört tarafından yükselen duvarları yukarıya doğru incelir ve en üstte bir noktada birleşir. Aslında günümüze kadar ayakta kalabilmelerinin sebebi de bu şekilleridir. Günümüzde dünyanın 7 harikasından biri sayılan yapılar arasında Keops Piramidi de yer almaktadır.

keops piramidi

Piramitler sadece dış görünüşü ile değil de iç yapısı ile de insanı büyülemektedirler. Nasıl inşa edildikleri de en büyük sorulardan biridir. Araştırmacılar, piramitlerin çeşitli yollarla inşa edildiklerini de öğrendiler. Bunlardan birisi en kullanışlı olanıdır. Piramitle beraber yanında bir de kocaman rampa yükseliyor. O dev taşlar bu rampa sayesinde en üste çıkarılıyordu. Bilinenin aksine bu piramitlerde köleler değil, firavuna vergi borcu olan insanlar çalışıyorlardı.

piramit 1

Piramitler, görkemli boyutları ve yapıları sayesinde sürekli olarak insanların teorilerine maruz kalmıştır. Uzaylıların yaptığını iddia edenler dahi çıkmıştır. Ancak bilimsel araştırmalar ve kazılar bunun tamamen uydurma olduğunu kanıtlamış ve insanlar tarafından yapıldığı ortaya çıkarılmıştır. İnsanlar tarafından yapılan bu yapıların yapılma sebebi dinidir. Antik Mısır’ın yöneticilerine Firavun denilmektedir. Bu firavunlar kendilerini yarı tanrı ilan ederlerdi. Dini inançlarına göre bu firavunlar öldükten sonra ölümsüz olmak için bu yapıyı inşa etmek zorundaydılar. Eğer firavunlar öldüğünde piramit yarım kalırsa ölümsüz olamıyordu. Aynı zamanda öbür dünyada hazinelerini de beraberinde götüreceklerine de inanırlar ve mumyalandıktan sonra onlarla birlikte hazineleri de piramidin içerisine konulurdu. Piramide konulan hazine yüklü miktarda olduğu için hazinenin çalınma ihtimali ortaya çıktı. Bu sebeple mimarlar, özel yöntemler geliştirdiler ve firavun piramidin içine konduktan sonra bir daha açılmayacak şekilde inşa ettiler.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.