Ana Sayfa

REENKARNASYON NEDİR?

İnsanlar varolduklarından beri sürekli bir merak içerisinde olmuşlardır. Evrenin nasıl yaratıldığından, ölümden sonra ne olduğuna kadar her şeyi merak etmişler ve sonucunu öğrenme çabasına girmişlerdir. Birçok din ölümden sonraki hayatı açıklamıştır. Reenkarnasyon da aslında ölümden sonra ne olacağını açıklamaktadır. Reenkarnasyon, ölümden sonra ruhun başka bir bedende tekrardan dünyaya gelme inancıdır. Bu inanç dört büyük dinde olmasa da özellikle Asya toplumlarında yaygın olan mistik dinlerde bu inanca fazlasıyla yer verilmektedir.

Reenkarnasyona inanan dinler arasında da inanç farklılığı vardır. Bazı dinlerde insanlar dünyaya tekrardan insan olarak döndüklerine inanırlarken bazı dinlerde ise bir hayvan veya bitki olarak dünyaya geleceklerine inanılır. Bazı dinlerde ise şimdiki bedenini geçmiş hayatında işlediği iyilik ve kötülüklere göre belirlendiğine inanılır. Yani bundan sonraki hayatın da şimdiki yaptıkları iyilik veya kötülüklere göre belirleneceğine inanılır.

Reenkarnasyona verilecek en iyi örnek Hinduizm’dir. Hinduizm’de insanlar, öldükten sonra tekrar tekrar dünyaya geldiklerine inanırlar. Bu döngü bir şekilde son bulur. O da ruh olgunlaşırsa bir daha dünyaya gelmez. Aslında istenen de budur. Nasıl İslam dininde insanlar Cennet’e gitmek için ibadet etmekteyse, Hindular da ruhun olgunlaşması için ibadet ederler.

BENZER YAZILAR  KAHVEDE NARGİLE İÇEN ERKEKLER (TARİHİ FOTOĞRAFLAR)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.