Ana Sayfa

ROBERT HOOKE

Robert Hooke, 18 Temmuz 1635 tarihinde İngiltere’de dünyaya geldi. Doğa filozofu ve araştırmacıdır. Birden fazla branşla ilgilenmiştir. Bir papaz olan John Hooke ile Cecily Gyles’in oğludur. Çizim yapmayı çok seviyordu. Bu sebeple çocukluğunda, bir süre ressamın yanında çalıştı. Ressamın yanında çalışması sayesinde çizim yeteneğini geliştirdi. Aynı zamanda babasının desteği ile eğitim almaya başladı.

Westminter Okulu’na yazıldı. Ancak Robert Hooke’nin bazı sağlık sorunları vardı. Bu nedenle bazı zamanlarda evde ders alıyordu. Westminter Okulu’nda iken yabancı diller öğrendi. Daha sonra Oxford Üniversitesi’ne gitti.  Burada ünlü bilim adamları ile tanıştı. Aynı zamanda Oxford Üniversitesi’ndeki arkadaşları ile hayatı boyunca yakın oldu. Robert Boyle’nin hayranıydı. Uzun bir süre Robert Boyle’nin asistanlığını yaptı.

1660 yılında Kraliyet Derneği kuruldu. Bu derneğin kurucuları arasında yer aldı. Aynı zamanda 1662 yılında Deneyler Yöneticisi seçildi. Aynı yıl “Mıcrographia” adlı kitabını yazdı. Bu kitabında bir sineğin gözünü inceledi. 1665 yılında Londra Gresham Koleji’nde profesör olarak çalışmaya başladı. Gökbilimi ile de uğraştı. Güneşin bazı hareketlerini açıklamaya çalıştı. Esnekliğin temel yasasına adı verilmiştir. Bir hava pompası yaptı. Saatlere ayrı bir ilgisi vardı. Çocukluğunda saatler ile uğraştı.  İnsan beyni üzerine de çalışmıştır. Güzel çizim yapması mimariye de yönelmesine neden olmuştur. Robert Hooke, 3 Mart 1703 tarihinde İngiltere’de hayatını kaybetti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.