Ana Sayfa

ROBET BOYLE

Robert Boyle, 25 Ocak 1627 tarihinde İrlanda’nın Waterford şehrinde dünyaya geldi. On dördüncü çocuk olarak doğmuştur. Filozof, kimyager ve fizikçidir. Kimyaya bir çok yenilik getirmiştir. Hatta çağdaş kimyanın kurucusu sayılmaktadır. Babası varlıklı birisiydi. 

8 yaşında Erton Koleji’ne gitmiştir. 11 yaşına geldiğinde özel öğretmeni eşliğinde Avrupa turuna çıktı. Bu gezi Boyle’nin fikir yapısının gelişmesini sağladı. 14 yaşındayken de Floransa Şehrine gitti. Avrupa seyahatinden döndükten sonra çalışmalarına başladı. Çalışmaları sonucu da “Boyle Yasası” olarak adlandırılan sıcaklığın değişmemesi koşulu ile, bir gazın hacmi uygulanan basıncın artışıyla orantılı olarak azaldığını buldu.

İlerleyen zamanlarda “Körünmez Kolej” diye bir dernek kurdu. Bu derneği kurma amacı bilim adamlarını bir araya toplamak ve bilimsel konuları tartışmaktı. Daha sonra bu dernek kurumsallaştı. Kimyaya, deneysel yöntemi de getirmiştir. Aristo’nun dört temel öğenin, yani toprak, hava, su ve ateş gibi belirli oranlarda birleşmesi sonucu oluştuğunu söylemini reddetmiştir ve dört ögenşn de birincil parçacıklardan oluştuğunu savunmuştur.

Uzun yıllardır kabul gören hipotezleri, körü körüne kabul etmeye de karşıydı. Bu yönü ile de diğer kimyacı ve simyacılardan farklıydı. En ünlü kitabı Sceptical Chymist (kuşkucu Kimyacı) adlı kitabıdır. 31 Aralık 1691 tarihinde İngiltere’nin Londra şehrinde hayatını kaybetti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.