Ana Sayfa

RÜZGAR ENERJİSİ

Bilindiği üzere fosil yakıtların tükenmeye başlanması ve çevreye verdiği zarardan dolayı çevreye zararsız yenilenebilir enerji kaynaklarına önem verilmeye başlanılmaktadır. Bunlardan birisi de rüzgar enerjisidir. Günümüzde fazla kullanılmasa da bu yöndeki yatırımlar ve çalışmalar her geçen gün artmaktadır.
Rüzgardan yıllarca insanoğlu yararlanmıştır. Yelkenli gemilerde, değirmenlerde ve sporlarda kullanmışlardır. Günümüzde ise elektrik üretilmesi için kullanılmaktadır. Rüzgardan elektrik rüzgar tribünleri sayesinde elde edilir.
Rüzgar enerjisine en çok önem veren ve faydalanan ülke Çin’dir (188.650 MW). Çin’den sonra Amerika gelmektedir (89.000 MW). Bu ülkeleri Almanya (60.000 MW), Hindistan  (34.000 MW) ve İspanya (24.000 MW) takip etmektedir. Türkiye de 7. sıradadır (7.000 MW).
Rüzgar pervaneleri döndürdükçe pervanelerin miline bağlı olan jeneratör de dönmeye başlar ve böylece elektrik elde edilir. Rüzgar tribünlerinin birçok çeşidi vardır. Dikey eksenli rüzgar tribünü, yatay eksenli rüzgar tribünü, mikro rüzgar tribünü ve eğik eksenli rüzgar tribünü bunlardan birkaçıdır. Rüzgar tribünlerindeki pervaneler ne kadar hızlı ve çok dönerse elektrik de o kadar çok üretilir. Bundan dolayı rüzgar tribünleri daha çok rüzgarın sürekli ve hızlı estiği yerlere yapılır.
Ülkemizde son zamanlardaki çalışmalar sayesinde milli rüzgar tribünleri yapılmıştır ve çalışmalar da devam etmektedir.
Rüzgar Enerjisinin Avantajları
Doğaya fosil yakıtlar gibi zarar vermez.
Yenilenebilir enerji kaynağı olması sayesinde doğada sınırsız bulunur.
Rüzgar tribünleri rüzgar olan her yere kurulabilir ve elektrik üretilebilir.
Rüzgar tribünleri güneş panelleri gibi çok yer kaplamaz.

Rüzgar Enerjisinin Dezavantajları 
Rüzgar tribünlerinin pervaneleri kuşlar için tehlike oluşturmaktadır.
Rüzgar tribünü kurmak çok pahalı ve masraflı bir iştir.
Rüzgar tribünlerinin çalışması için güçlü rüzgarların esmesi gerekmektedir.
Rüzgar tribünleri çok fazla gürültü yapmaktadır.

Dezavantajları olsa da rüzgar tribünleri, fosil yakıtlar kadar çevreye zarar vermemesi sayesinde günümüzde önem kazanmıştır. Bir çok devlet de bu yönde destek ve teşvikler sağlamaktadır.

BENZER YAZILAR  2. SÜLEYMAN

 

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: , , ,

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.