Ana Sayfa

SAMSUNG’UN TARİHÇESİ

Samsung, günümüzde dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biridir. Samsung, sadece teknoloji ürünleri üretmemektedir. İnşaat, sigortacılık ve kimya sektörlerinde de önemli konumdadır. Türkiye gibi birçok ülkenin teknoloji pazarında yıllardır lider konumdadır. Samsung’un tarihi 1938 yılına uzanmaktadır. Byung-Chul Lee, Güney Kore’nin Taegu şehrinde Samsung’u kurdu. Lee’nin amacı, Çin’e kurutulmuş balık ihraç etmekti. Balığın yanında meyve ve sebze ürünleri de ihraç ediyordu.

Gıda sektöründe büyüyen Samsung, 1950 yılından sonra tekstil ve sigortacılık sektörlerine giriş yaptı. Bu alanlarda hızla gelişme gösterdi. Byung-Chul Lee, en çok bilinen Samsung Elecronics’i de 1969 yılında kurdu. Bir yıl sonra ilk ürünü olan siyah-beyaz televizyonu piyasaya sürdü. Buradan elde ettiği başarıyla 1983 yılında ilk masaüstü bilgisayarını üretti.

Samsung, aynı zamanda beyaz eşya üretimine de girdi. Elektronik ürünlerinden ciddi karlar ediyordu. İhracat yapmaya başlaması ile geliri katlanarak artmaya başladı. 1989 yılında kimya sektörüne de girdi. Teknolojisini sürekli geliştiren Samsung, ilklere imza atmaya devam etti. 1999 yılında internet’e bağlanan ilk telefonu piyasaya sürdü. 2001 yılında ise ilk akıllı telefonunu piyasaya sürdü. Akıllı telefon yatırımlarına devam etti. 2010 yılında tabletini çıkardı. Aynı yıl çıkardığı Galaxy S ise zamanının en iyi telefonlarından biri olarak sayıldı. Tabi Samsung diğer alanlara yatırım yapmaya aynı şekilde devam etti. Günümüzde Samsung’un dünya çapında 300 binden fazla çalışanı vardır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.