Ana Sayfa

SANAYİNİN GELİŞİMİ

Sanayi Devrimi İngiltere’de ortaya çıktı. 16. yüzyılda Fransa’ya geçti. Fransa, İngiltere’de olanları takip etmesi için İngiltere’ye gözlemci gönderdi. Gözlemcinin görevi yeni maden işleme yöntemlerini öğrenmekti. Bu dönemde Fransa’da özel girişimlere destek verildi. Dükler de ekonomide görülmeye başladılar. Sigortacılık ve yeni kredi seçenekleri ortaya çıktı.

Yeni fabrikalar yapılıyor ve üretim gün geçtikçe artıyordu. Teknik alandaki bilgi seviyesini yükseltmek için teknik okullar kurulmaya başlandı. Bilgili mühendisler yetiştirmeye başladılar. Bu dönemde gelişen sanayi silah üretimi içindi. Krallar silahlarını geliştirmeye ve çoğaltmaya çalışıyorlardı.

Sanayi yüzünden İngiltere’de ormanlar yok olma seviyesine geldi. İngilizler yeni otlak arazileri açmak ve sanayiye yakacak sağlamak için ormanları bilinçsizce kestiler. Taş kömürü bulunana kadar ormanlar yok edilmeye devam etti. Zamanla sanayide kömürün yerini petrol aldı. Günümüzde sanayisi gelişmiş olan ülkelerin ekonomileri de gelişmiştir. Devletler eski zamanlarda olduğu gibi silah sanayini geliştirmeye ve üretimi arttırmaya önem vermektedirler. Sanayi ve insanların doğaya verdiği zarar artmaya devam etmektedir. Küresel ısınmanın etkileri günden güne daha belirgin olmaktır.

BENZER YAZILAR  Bahar Seli Gibi Dağlar Başında - Aşık Dertli

Categories: Ana Sayfa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.