Ana Sayfa

SATRANCIN HİKAYESİ

Satrancın ne zaman ve nasıl ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Nasıl ortaya çıktığı ile ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Bunlardan birisi de bir hikaye anlatır. İşte satrancın hikayesi:

Bir ülkenin şahı çok kibirli bir insanmış. Şah, vezirleri ve askerlerine çok güvenir ve kendisinin yenilmez olduğuna inanırmış. Halkına ve komşu ülkelere çok zulümler yaparmış. Bundan sıkılan halk, bir çözüm yolu aramaya başlamışlar. Satrancı bulan kişi, şaha bir ders verebileceğine inanarak Şahın karşısına çıkmış. Satrancı bulan kişi, Şaha satrancı anlatmış. Şah, satrancı çok sevmiş ve adama “Eğer beni yenebilirsen dile benden ne dilersen” demiş.

Adam ise Şaha bir ders vermek istediği için “Buğday istiyorum. birinci karede bir buğday tanesi, ikinci karede iki buğday tanesi, üçüncü karede dört buğday tanesi, yani her karede bir öncekinin iki katı buğday tanesi istiyorum” demiş. Şah, toplamda da çok az buğday edeceğini sanarak teklifi kabul etmiş.

Başlamışlar oyuna. Oyunu satrancı bulan kişi kazanmış. Şah kaybettiği için satrancı bulan kişiye istediği buğdayı verme sırası gelmiş. Ne kadar buğday verileceğini hesaplatmak için yardımcılarını çağırmış. Yardımcıları hemen hesaplamaya başlamışlar. Birinci kareye 1 buğday, ikinci kareye 2 buğday, üçüncü kareye 4 buğday tanesi, beşinci kareye 16 buğday tanesi derken on beşinci karede sadece 1,5 kilo buğday etmiş.

Yardımcılar saymaya devam ederken sayıları duyan Şah, bu rakamların çok küçük olduğunu gördükçe satrancı bulan kişi ile alay etmeye başlamış. Ancak işler yirmi beşinci kareyi geçtikten sonra geldikten sonra işler değişmiş. Şahın vermesi gereken buğday sayısı 1,5 ton olmuş. Bundan sonra da katlanarak artmış. Elli dördüncü karede verilmesi gereken buğday miktarı 771 milyon ton olmuş. Şah, bu rakamların artışını şaşkınlık ile izlemiş. Çünkü o dönemde üretilen buğdayın 100 katından daha fazla bir rakam ortadaydı. Altmış dördüncü kareye geldiğinde verilmesi gereken buğdayın 18 446 744 073 709 551 615 oluğu ortaya çıkmış. Ortaya çıkan rakam karşısında Şahın nasın bir tepki verdiği bilinmemektedir. Dersini alıp, akıllanmış da olabilir. Adamı idam ettirmiş de olabilir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.